Yaşam

Çamaşır Makinesinden Kötü Koku Nasıl Geçer?

Çamaşır makinesinde oluşan kötü koku, herkesin korkulu rüyasıdır.  Çamaşır makinesi evi en sık kullanılan eşyalarından biridir. Hal böyle olunca zamanla kötü kokuların oluşması da kaçınılmazdır.

Pratik Yöntemlerle Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır Makinesinden Kötü Koku Nasıl Geçer

1- Karbonat ve Sirke ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinenizin kötü kokular oluşturduğunu fark ettiğiniz andan itibaren mutlaka erkenden önlem almaya başlayın. Bunun için yapabileceğiniz doğal ve etkili yöntem de mutfağınızdaki malzemelerle mümkün olmaktadır.

Boş olan çamaşır makinenizin deterjan gözüne, bir paket karbonat, yarım limon suyu, yarım su bardağı elma sirkesini dökün. Çamaşır makinenizi normal yıkama düzeyine alarak sıcak bir derece de çamaşır makinenizi yıkayın. Çamaşır makinenizi yıkama işleminden sona kapağını açık tutarak, kurumasını sağlayın. Böylece çamaşır makinenizde oluşan tüm kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

2- Kabartma Tozu ve Sirke ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinesindeki kötü kokulardan kurtulmanın bir diğer etkili ve kolay yöntemi de kabartma tozu ve üzüm sirkesidir. Bir paket kabartma tozu ile bir su bardağı üzüm sirkesini (200 ml) uygun bir kapta iyice karıştırın.

Sonrasında çamaşır makinenizin içine bu karışımdan dökün. Çamaşır makinenizi 1 saat ile 1.30 saat arasında 60 derecede çalıştırın. Bu yöntem ile çamaşır makinenizde oluşan tüm kötü koku ve kireçlerden kurtulabilirsiniz.

3- Kabarma Tozu ve Limon ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinenizin güzel ve ferah kokmasını sağlayan bir diğer pratik yöntem de kabartma ve limon tozu yöntemi olacaktır. Uygun bir kasanın içine bir paket kabartma tozu ile bir paket karbonatı dökerek homojen bir karışım oluşturun.

Yarım limon soyunu da bu karışımın içine dökerek iyice karıştırın. Çamaşır makinenizin kazanına bu karışım suyunu dökün ve en az bir saatlik, 60 derece de yıkama işlemini başlatın. Bu karışım ile çamaşır makinenizin mis gibi koktuğunu hissedebilirsiniz.

4- Bulaşık Tableti ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinenizi kötü kokulardan arındırmanın bir diğer kısa ve etkili yöntemi de bulaşık tabletidir. Eğer çamaşır makineniz kötü koku yaymaya başladıysa öncelikle, deterjan bölmesinin iç ve dış kısmının temizliğini sağlayın.

Sonrasında makinenizi, tahliye deliğinde oluşan kir ve kalıntılardan arındırın. Son olarak yapmanız gereken tek şey bir adet bulaşık tabletini alarak çamaşır makinenizin çamaşır yıkama bölmesine atın. Boş olan çamaşır makinenizi 90 derece de çalıştırarak, çamaşır makinizi tüm kötü kokulardan kurtarın. Yıkama işleminden sonra mutlaka çamaşır makinenizin kapağını açık bırakarak havalanmasını sağlayın.

Çamaşır Makinesi Neden Kötü Kokar?

Çamaşır makinesinin kötü kokmasının farklı nedenleri vardır. Bunlardan biri de çamaşır makinesinin bilinçsizce kullanılmasıdır. Özellikle çamaşır makinesinin deterjan kısmı çıkarılıp yıkanırken, deterjan ve suyun aktığı bölme kısmı temizlenmemektedir.

Dikkat edilecek olursa, bölmenin üst kısımlarındaki tüm kirlerin oluşturduğu küfler kolaylıkla göze çarpacaktır. Makinenin ciddi koku oluşturmasına neden olan bir diğer bölme ise makinenin tahliye kısmının açılmamasıdır. Özellikle burada biriken toz ve kıl gibi kalıntılar, tüm kirleri burada bekleterek, kötü koku oluşturmasına neden olur.

Çamaşırların yıkanma esnasında, çamaşır makinesinin de yıkanıp temiz kaldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuzdur. Şimdi size çamaşır makinenizin kötü koku oluşturmasının nedenlerini maddeler halinde sıralayalım…

  1. Deterjanın oluşturdu kalıntılar
  2. Çamaşırları makineden çıkarır çıkarmaz, makinenin kapağını kapatmak
  3. Küflenme ve nem
  4. Makinenin içinde ıslak çamaşır bekletmek
  5. Deterjan bölümünün sık aralıklarla yıkanmaması
  6. Lastik aralarında kirlerin birikmesi

Çamaşır makinesi bir her evin en önemli demir başlı eşyalarından biridir. Nerdeyse her gün kullanılan çamaşır makinesi, zamanla kötü kokuların oluşmasına neden olur. Bu durum elbette çok can sıkıcı bir durumdur. Çamaşırların mis gibi kokmasını beklerken, yıkanma esnasında kötü koktuğunu hissetmek büyük hayal kırıklığına neden olur.

Ancak bu durum aşılmayacak bir durum değildir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz püf noktalar sayesinde, artık çamaşırlarınızın yıkama işleminden sonra mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Parke Nasıl Temizlenir?
Buzdolabı Kokusu ile Baş Edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu