Yaşam

Çay Nasıl Demlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

Çay demleme, büyük bir ustalık gerektiren bir şey değildir. Bazı püf noktalara dikkat ederek, nefis bir çay demlemek elbette mümkündür.

Tavşan Kanı Çayı Nasıl Olur?

Dünya genelinde, sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında çay gelir. Keyifli zamanların, sıcak aile ortamlarının ve soğuk havaların en vazgeçilmezi olan çayı, güzel demlemek bu anları daha da güzelleştirir. Bugünkü yazımızda güzel çay demlemenin püf noktalarınızı sizinle paylaşacağız. Çay nasıl demlenir? gelin hep beraber bu sorunun cevabını öğrenelim.

Tavşan Kanı Çayı Nasıl Olur?

Tam tadında ve tam kırmızı renginde bir çay içmek isterseniz, mutlaka Kaliteli bir çay almalısınız. Kaliteli bir çay bu işin en önemli kısmını oluşturur.

Büyük olan demliğinize yeteri kadar su ekleyin. Küçük demliğin içine içeceğiniz miktarda demi dökün. yarım fincan kadar suyu demin üzerine boşaltın. Demlikleri üst üste koyduktan sonra ocağınızın orta ateşte yakın. yavaş yavaş kaynamaya başlayan suyla beraber küçük demlikteki çay, kendini bırakmaya başlayacak. bu aşamalardan sonra kaynayan suyu çayın üzerine dökün.

suyu azalan demliğinize tekrar su dökün ve orta ateşte suyun kaynamasını sağlayın. su kaynadıktan sonra ocağınızın altını iyice kısın. yavaş yavaş kaynayan suyla beraber, çayınızın rengi de tadı da yerine gelecektir. arzu ederseniz, 1-2 çabuk karanfili demliğinizin içine atın. karanfil çubukları çayınıza aromatik bir tat verir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Çay Miktarı Nasıl Ayarlanır?

Çay demleme yaparken ortalama ne kadar yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, vereceğimiz bilgiyi aklınızda iyi tutmanızı öneririz. Çay içmek elbette kişinin çayı, ne kadar sevip sevmediğiniz bağlı bir şeydir. Eğer bir bardak çay içmek size yeterli geliyorsa, bir çorba kaşığı çay, bir kupa bardak çaya denk gelir.

Eğer çay tiryakisi iseniz ve demli bir çay içmekten keyif alıyorsanız, üç yemek kaşığı çay sizin için ideal miktardır. Kalabalık bir ortam için çay yaparken, ortalama olarak kişi başına, 1,5- 2 yemek kaşığı arası çay demlenebilir. Çay demleme poşeti tercih edecekseniz, iki kişi için bir poşet çayı baz alabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Yumurta Kabuğunun Faydaları

Poşet Çay

Poşet Çay

Demlikteki çay çöpüyle hiç uğraşmak istemiyorsanız, en mantıklısı çay demleme poşeti kullanmaktır. Çay demleme poşeti kullanışlıdır ve lavabonun tıkanmaması için kullanım açısından en uygunudur. Ayrıca miktar olarak belli bir ölçüsü olduğundan dolayı demlik poşetler, kullanım açısından kolaylıkta sağlar.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Çay Nasıl Saklanır?

Çay Nasıl Saklanır?

Nefis ve mis gibi bir çay içmenin sırrı tazeliğini devam ettiren bir çaydan geçer. Açıkta kalmış ve tazeliğini kaybetmiş bir çay, güzel demlenmez ve de lezzetli olmaz. Çayı saklamanın en önemli koşulu açıkta olmamadır. Yani hava almayacak şekilde kapalı bir ortamda olmalıdır.

Sıcak ve nemli ortamda kalan bir çay, kısa sürede tazeliğini yitirir. Bunun için çayınızın direk güneş ışığına maruz kalmayan, kapalı cam kavanozlarda saklanması en iyi olanıdır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Isırgan Otu Suyu Ne İşe Yarar

Çay Suyu Nasıl Olmalıdır?

Çay Suyu Nasıl Olmalıdır?

Güzel çay demlemenin temiz, kirden ve kireçten arıtılmış olması gerekir. Yaşadığınız yerin coğrafi şartlarına göre suyunuz aşırı kireçli ise mutlaka arıtılmış su ile çayınızı demlemelisiniz. Ya da hazır su alıyorsanız, çayınızı hazır suyla demleyin. Unutmayın ki kireçli bir su ile demlenen bir çay, bulanık ve tatsız olur. Ayrıca önceden kaynatılıp bekletilen sular da çay için elverişli su değildir. Çünkü bu sular PH değerini kaybeder.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Demlenmiş Çay Kaynatılır Mı?

Demlenmiş Çay Kaynatılır Mı?

Evinizde çayınızı demliyorsanız, ocağınızın altını kapatmayın. Çayınız tamamen servis edilir bir hale geldikten sonra demliğinizi ocağın en küçük gözüne yerleştirin. en düşük ayarda ocağınızı açık bırakın. Böylece hem çayınız soğumayacak hem de çayınız kendini salmaya devam edecektir.

Ola ki ocağınızı kapattınız ve çayınızın soğuduğun sonradan fark ettiniz. Kesinlikle çay olan demliği direk olarak ateşe koyup ısıtmaya çalışmayın. Çünkü böyle bir şey yaparsanız, çayınızın tadınız bozarsınız. Hele ki çayınız kaynarsa, acılaşmaya başlayacak. Bunun sonucundan çayınız içilemeyecek bir duruma gelir.

Yapabileceğiniz en mantıklı şey, büyük demliğinizi orta ateşte ısıtın. Isınmayla beraber su yavaş yavaş kaynadıkça, demlikteki çayda ısınmaya başlayacak. Böylece çayınızın tadında herhangi bir değişiklik olmaz. Ancak çayınızı birkaç saat sonra tekrar ısıtmaya başlarsanız, bu yöntem etkili olmaz. Uzun süre soğuk kalan bir çay tekrara ısıtılarak, içilecek bir duruma gelmez. Bu durumda çay içmek isterseniz, tekrardan çayı yeni demlemeniz gerekir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Bitkisel Çaylarla Migren Ağrı Nasıl Geçer?

Güzel Bir Çay için İdeal Demlik Nasıl Olmalıdır?

Güzel Bir Çay için İdeal Demlik Nasıl Olmalıdır?

Sık olarak metal demlikler kullanılsa da lezzetli bir çay içmenin ana koşullarından biri de, porselen demlikler kullanmaktır. Lezzetli bir çay içmek isterseniz, mutlaka porselen demlikler tercih etmelisiniz.

çay tiryakilerinin vazgeçilmezi kaliteli bir çay kadar iyi demlenmiş bir çaydır. Sevdiklerinizle keyifli vakit geçirirken güzel bir çay içmek isterseniz, mutlaka çayınızın güzel demlenmiş olması gerekir. Güzel anlarınıza eşlik eden ve ortamın sıcaklığına ortak olan çay, elbette güzel demlenmesidir.

Çay demlerken dikkat etmeniz gereken tüm püf noktaları sizin için araştırdık ve bu yazımızda bir araya getirdik. Sevdiklerinizle hoş sohbet eşliğinde güzel çay içmenizi dileriz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evinizin Kokusunu Değiştirecek Doğal Oda Kokusu

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu