Yaşam

Civanperçemi Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Civanperçemi çayı faydaları, genelde kadın hastalıkları ile sınırlı bilinir.  Ancak bu bitkinin birçok sağlık problemini çözmede etkili olduğu bilinmemektedir. Bu bitkinin aslında kadın hastalıklarından, diş ağrılarına kadar pek çok faydası vardır.

Civanperçemi Çayı Neye İyi Gelir?

Civanperçemi Çayı Neye İyi Gelir?

Civanperçemi bitkisi bahar aylarında itibaren yetişen bir kır bitkisidir. Tıbbi sektörde pek çok ilaçta kullanılır. Bu denli şifa özelliğine sahip olan bu bitki, kadınların regl sorunlarında başta olmak üzere pek çok hastalı için şifa kaynağıdır.

Her ne kadar acı bir tadı olsa da, civanperçeminin, sağlığa olan faydalarından dolayı, yüzyıllardan beridir tercih edilmiştir. Şimdi hazırsanız hep beraber, civanperçeminin bilinmeyen diğer faydalarını öğrenelim.

 1. Kadın hastalığı olan yumurtalık enfeksiyonlarını tedavi eder. Ayrıca kadınların sıkça şikâyet ettiği beyaz akıntıyı keser.
 2. Adet düzensizliğine ve adet ağrılarına iyi gelir.
 3. Mide kanseri, ülser ve mide kanamalarına iyi gelir.
 4. Sindirim ve boşaltım sisteminin iyi çalışmasında etkilidir.
 5. Yüksek tansiyon dâhil olmak üzere, migren, baş dönmeleri, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları üzerinde kanıtlanmış faydaları vardır.
 6. Hazımsızlığı iyi gelir. Ayrıca bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu çözer.
 7. Soğuk algınlığı ve öksürüğün giderilmesinde etkilidir.
 8. Ateşi düşürür ve balgamı söktürür.
 9. Cilt bakımında ve Sivilce izlerinin giderilmesinde etkili sonuçlar gösterir.
 10. Yatıştırıcı özelliğinden dolayı uygu problemlerine kaygı bozukluğuna iyi gelir.
 11. Diş ağrıları ve kanamalı yaraların tedavisinde de kullanılır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Isırgan Otu Suyu Ne İşe Yarar, Saça Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Çayı Adet Söktürür Mü?

Civanperçemi Çayı Adet Söktürür Mü?

Civanperçemi bitkisi sıradan bir bitki değildir. Çünkü kadınların yaşadığı adet düzensizliği sorununa katkısı vardır. Yüzyıllardan beridir kadınlar şifa kaynağı olarak, civanperçemi bitkisi çayını kullanmışlardır.

Civanperçemi, bitkisi uzmanlar tarafından da kullanılması tavsiye edilir. Geleneksel tıpta sıkça kullanılan civanperçemi bitkisi, adet kanamalarını söktürdüğü gibi adet düzensizliğini de düzenler. Ayıca menopoz dönemlerinde görülen adet bozukluklarını düzenler.

Regl döneminde içilen bir bardak civanperçemi çayı, bu dönemlerde yaşanan psikolojik sorunların giderilmesinde etkilidir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Ne için Kullanılır ?

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı civanperçemi, bir su bardağı kaynamış su

Yapılışı:

Su bardağınıza civanperçemini döktükten sonra kaynatmış olduğunuz suyu dökün. Bir kaç dakika bekleyerek çayın demlenmesini sağlayın. Daha sonra çayı süzdükten sonra içebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu civanperçemi çayı şu şekilde hazırlanır: 1 tatlı kaşığı civanperçemi, 1 bardak kaynamış içme suyunun içine atılır.

Adet döneminiz düzenli bir şekilde işliyorsa, adet olmadan son üç gün önce bu çayı tüketmeye başlayabilirsiniz. Bir hafta boyunca bu çayı her gün sabah aç karınla tüketerek, adet ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Adet düzensizliğiniz var ise yine aynı şekilde bir hafta boyunca, sabah aç karınla bu çayı taze demleyerek içebilirsiniz. Bir hafta sonrasında civanperçemi çayı sayesinde, adet görmeye başlayabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle adet düzensizliği yaşayanlara tavsiyesidir.

Civanperçemi çayı diğer bitki çaylarına göre ağır ve acı bir tada sahiptir. Tatlandırarak içmek için şeker yerine bir çay kaşı kadar bal ya da bir dilim limon kullanabilirsiniz. Ayrıca civanperçemini direk demlikte kaynatmaktan kaçının. Demlikte kaynatılan çayın tadı, acı bir hale gelir. Bu durum içmeyi zorlaştırır.

Civanperçemi bitkisi genelde sarı ve beyaz olarak bilinir. Ancak mor, lila pembe ve kırmızı renkleri de vardır. Civanperçemi bitkisi taze içilebileceği gibi kurutularak da içilir. Adet düzensizliği ya da benzeri bir rahatsızlığınız var ise, doğal içerikli ürünler kullanarak bu hastalıklarla baş etmek isterseniz, bu bitkiyi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ancak hatırlatma isteriz ki gebelik gibi bir durumunuz var ise civanperçemi çayını tüketmekten kaçının.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Yumurta Kabuğunun Faydaları, Yumurta Kabuğu Nasıl Değerlendirilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu