Çamaşır Temizliği

Pratik Yöntemlerle Duvardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

Duvardaki lekeler biz kadınların en korktuğu lekelerdir. evin ana hatlarını oluşturan duvarların temizliğini kusursuz olmasını isteriz.

Duvardaki İnatçı Lekeler Nasıl Çıkar?

Duvarda oluşan bazı lekeler, bazen çok inatçı olabilir. hangi yöntemi uygularsak uygulayalım, bazen bu zorlu lekelerden kurtulmak imkansız olabilir. Bugünkü yazımızda duvara bulaşan lekeleri, çıkarmanın püf noktalarını kaleme aldık. Buyurun başlayalım.

Duvardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

Hazırlamış olduğunuz karışım ile duvarlarınızdaki tüm kalem ve boya izlerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Duvarlarınızda oluşmuş is ve duman lekelerini alkol yardımı ile silebilirsiniz. Silme işlemine başlamadan önce görünmeyen bir duvar bölgesinde önceden deneme yapabilirsiniz.

Duvarlarınız kâğıtlı ise farklı yöntem ve teknikler kullanmalısınız. Duvarlarınızın kâğıt kalitesine göre verilen temizlik talimatları varsa mutlaka bu talimatlar ışığında temizlik yapmalısınız. Bebe yağı ile de duvarlarınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Duvardaki Lekeler Nasıl Temizlenir? diye merak ediyorsanız, bebe yağı ile duvardaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Lekeli yere bir miktar bebe yağından sürün. Yumuşak bir bez ile nazikçe silin. bebe yağının sayesinde en zorlu duvar lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Ayrıca duvarlarınıza çizilen tükenmez kalem izlerini kolonya ile rahatlıkla silebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey mürekkep yüzeyine biraz kolonya dökün ve yumuşak bir bez ile iyice silin. Mürekkep lekesi çıktıktan sonra nemli bir bez ile lekelerin bıraktığı izi tamamen silin. Kolonyayı ister duvar kâğıdına, ister boyalı duvarlara uygulayabilirsiniz.

Duvarlarınızdaki bazı kurşun kalem izlerini silgi ile kolaylıkla silebilirsiniz. Mutfak duvarlarınızdaki yağ lekelerini çıkarmak için biraz su ile nemlendirin. Ardından bir miktar mısır nişastasını o bölgeye sürün ve diş fırçası ile duvarı nazikçe fırçalayın. nemli bir bez ile duvardaki kalıntıları silin. Bu yöntem ile duvarlarınızı yağdan kolayla arındırabilirsiniz.

Duvarlarınıza sinmiş bazı zorlu ve inatçı lekeleri, ekmeğin yumuşak kısmı ile de kolaylıkla silebilirsiniz. Bebe pudrası ile duvarlarınıza bulaşan yağ lekelerinizi temizlemekte çok kolay. Pamuğun üzerine biraz bebe pudrası dökün. Sonrasında yağlı bölgenin üzerine, tampon yapar gibi birkaç kez pamuğu dokundurun. Bu yöntem sayesinde tüm yağlı kirlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Pütürlü bir duvar yüzeyine sahipseniz temiz naylon çoraplı bez ile duvarlarınızı silebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evdeki Yöntemlerle Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Tavan Temizliği

Duvar temizliğine başlamadan önce mutlaka tavan temizliğiniz de sağlamalısınız. Zaten duvar silindikten sonra tavanın kirlenmiş olduğunu sonradan daha net fark edebileceksiniz. Bunun için duvar temizliğinden önce mutlaka tavan temizliğini yapmalısınız.

Öncelikle tavanda oluşan kirleri süpürge yardımı ile tüm tozları alabilirsiniz. Ya da saplı mop villadanız var ize duvar için özel ayırmış olacağını bez ile tavanlarınızı bu şekilde silebilirsiniz.

Duvar köşelerinde ya da kornişlerde görünmeyen örümcek yuvalarını temizlemelisiniz. Ondan sonra duvar temizleme işlemine başlayabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Parkeye Dökülen Duvar Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağlı Duvar Nasıl Silinir?

Yağlı duvar boyaları da yapısı itibariyle zahmetsiz bir şeklide silinerek temizlenmektedir. Bunun için özel duvar temizleyicilerine gerek kalmadan sadece sabunlu bez ile duvarlarınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Plastik Boyalı Duvar Nasıl Silinir?

Yağlı boyalar en rahat silinen duvar boyalarıdır. Sabunlu bir bez ile ya da sıvı bulaşık deterjanı ile yağlı duvarlarınızı zaman kaybetmeden zahmetsiz bir şekilde silebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvar Silme Suyuna Ne Konmalıdır?

1- Limon ve Sirke Suyu

Duvarlarınızda ışıl ışıl bir görünüme kavuşsun istiyorsunuz. Bunun içinde tamamen doğal malzemelerden yardım almak istiyorsanız sirke ve limon karışımından faydalanabilirsiniz.

Bunun için 2 su bardağı ılık suyun içine, yarım su bardağı limon suyu ve bir su bardağı elma sirkesini uygun bir kapta karıştırın. Yumuşak biz bez ile bu suyu kullanarak duvarlarınızı nazikçe silebilirsiniz.

2- Amonyak ve Karbonat Karışımı 

Bir paket karbonat, bir su bardağı amonyak, yarım su bardağı sirkeyi 2,5 su bardağı ile karıştırın. Duvar silme işleminde bu karışımdan yararlanarak, duvarlarınızı ışıl ışıl bir görünüm sağlayın. Bu malzemeler elinizi tahriş edebileceğinden eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz.

Duvar boyasının kalitesiz oluşu, duvardaki kir ve lekelerin kalıcı olmasını sağlamaktadır. Ne yaparsanız, yapın bazen bu lekelerle baş etmek çok yorucu ve zorlayıcıyı olabilmektedir.

Tam da bu noktada sizler için etkili ve kolay duvar temizliği hakkındaki tüm püf noktaları bu yazımızda bir araya getirdik. Duvarda kir nasıl temizlenmeli, duvar kâğıdı nasıl silinir? sorularınızın cevabını bu yazımızda alabilirsiniz. En kolay ve en pratik duvar silme yöntemlerini sizler için araştırdık ve bu yazımızda bir araya getirdik. Faydalı olmasını dileriz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Pratik yöntemlerle Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu