Yaşam

Anne Yoğurdu Tadında Evde Yoğurt Mayalama

Evde yoğurt mayalama sanıldığı kadar zor değildir. Hazır yoğurt yemeyi tercih etmiyorsanız, evde yoğurdunuzu kendiniz kolayca mayalayabilirsiniz. Ayrıca evde mayalanan yoğurdun, insan sağlığı açısından sayısız faydası vardır.

Evde Pratik Yoğurt Mayalama

Evde Pratik Yoğurt Mayalama

Uzmanlar her gün yoğurt tüketilmesinin insan sağlığına çok katkıda bulunduğundan bahseder. Yoğurt kemikleri güçlendirir, sindirimi çalıştırır, kalp krizini önler ve daha birçok sağlık riskini önemli derece de azaltır. Ancak şunu da belirtelim ki evde hazırlanan yoğurdun faydalı olduğu özellikle vurgulanır.

Her evde yoğur mayalama makinesi bulunmaz. Ancak yoğurt mayalamanın birçok farklı yöntemi bulunur. Bugün size iki farklı şekilde yoğurt mayalamaktan bahsedeceğiz.

1- Kaymaklı Yoğurt Mayalama

Kaymaklı Yoğurt Mayalama

Kaymaklı yoğurt en kolay ve en lezzetli yoğurttur. Kendi mayalayacağınız yoğurdun kaymağını, kendiniz de yemek isterseniz, evinizde kolay bir şekilde kaymaklı yoğurdunuzu yapabilirsiniz.

Açık halde almış olduğunuz köy sütünü, uygun bir tencerenin içine dökün. Orta ateşteki ocağa tencerenizi koyun ve ara ara sütünüzü tahta kaşıkla karıştırın. Sütü karıştırmadığınız zaman tahta kaşığı, tencerenin üzerine yatay bir şekilde yatırın. Böylece olası bir taşma anında tahta kaşık sütün taşmasını azaltacaktır.

Sütünüz kaynadıktan sonra ocağınızın altını en kısık seviyeye getirin. Böylece 20 dk. Boyunca sütün kısık ateşte kaynamasına devam edin. Bu süre sonunda sütünüzde az miktarda bir azalma olacaktır. Kaynama işleminden sonra ocağınızı kapatın ve tencerenin ağzı açık kalacak şekilde sütü soğutmaya bırakın.

Sütünüz soğumaya başladığında serçe parmağınızla, sütün üstünde birikmiş olan yağ tabakasının orta yerinden sütün sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Yaklaşık bir on saniye kadar parmağınızı sütün içinde bekletin. Eğer serçe parmağınızı yanmıyorsa, sütünüzü mayalamaya başlayabilirsiniz.

Sütün sıcaklığına karar verdikten sonra uygun bir kâsenin içine bir yemek kaşığı yoğurdu koyun. Ardından sıcak sütten birkaç kaşık alıp yoğurdun içine dökün. Karışımı biraz karıştırdıktan sonra tencerenin orta yerinden bir delik açın ve karışımı orta yerden tencerenin içine dökün. Tahta kaşıkla tencereyi yavaşça karıştırın. Sütün üstünde birikmiş olan yağı dağıtmamaya özen gösterin.

Daha sonra tencerenin kapağını kapatın. Temiz bir sofra bezinin orta kısmına tencerenizi koyun ve kenarlardan tencerenin üstünü kapatın. Tencerenizi çocukların ulaşamayacağı bir yere koyun ve üstüne bir battaniye örtün. Ya da fırınınızın içini boşaltın ve tencerenizi fırının içine koyun ve fırını kapatın. En az 4 saat sütünüzü mayalamaya bırakın.

Bu süre sonunda tencerenin kapağını açın ve mayalanmış yoğurdunuzu sarsmadan nazikçe buzdolabına koyun. En az 24 saat boyunca tencerenin kapağı açık olacak şekilde buzdolabında beklesin. Bu süre sonunca kaymaklı yoğurdunuz artık yemeğe hazır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Isırgan Otu Suyu Ne İşe Yarar?

2- Fırında yoğurt mayalama

Fırında yoğurt mayalama

Yukarıda sütün kaynama ve mayalanma aşamasından bahsettik. Bu işlemlerden sonra yoğurdunuzu cam şişelerde ya da başka bir kapta mayalamak isterseniz, tencere mayaladığınız sütü, uygun şişelere ya da uygun kaplara dökün. Önceden fırınınızı alt ve üst ayarda 160 derecede 5 dakika boyunca ısıtın. Ardından şişelere dökmüş olduğunuz sütleri ağızları açık kalacak şekilde fırına yerleştirin.

Ortalama 6-7 saat bekledikten sonra şişelerinizi fırından çıkarın. Şişelerin üstüne birkaç kat kâğıt peçete serin. Bu peçeteler sütün üstünde biriken suyu çekmeye yarayacak. Ardından şişelerin kapağını kapatın ve buzdolabında 24 saat boyunca bekletin. Bu süre zarfından sonra şişelerin üstündeki peçeteleri çıkarın. Böylece yoğurdunuz tüketilmeye hazır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evde Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

  1. Sindirim sistemine yardımcı olur.
  2. İnce bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin azalmasını engeller.
  3. Kanser ve astım gibi ciddi hastalıkları engeller.
  4. Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
  5. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  6. Kabızlık ve ishal oluşumunu engeller.
  7. Vücuttaki iltihabı azaltır.
  8. Kemik erimesini önler.
  9. Kalp basıncını düşürerek kalbi korur.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Yumurta Kabuğunun Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu