Yaşam

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurmanın sağlığa faydaları, bilimsel olarak pek çok konuda kanıtlara dayandırılmıştır. Kalsiyum, fosfor, demir sodyum… ve daha bir çok zengin mineral içerir. Bu denli zengin içeriklere sahip olan bir meyve, elbette birçok hastalığa da şifa kaynağıdır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmayı hepimiz ramazan ayında, iftar soflarında görmeye alışkınız. Ancak bu şifa deposu meyvenin faydalarını bugünkü yazımızda okuduktan sonra, günlük hayatınızda sürekli tüketmek isteyeceğinizden eminiz. Çünkü bilimsel olarak ispatlanmış bir çok faydası bulunan bu meyve hem lezzetli hem de doyurucudur. Ayrıca kolaylıkla her zaman için temin edilebilir. Şimdi hazırsanız bu şifa kaynağı olan meyvenin faydalarını hep beraber öğrenelim.

1- Kabızlığı Giderir

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Kabızlık problemi olan herkesin ilk başvurması gereken yöntem hurmadır. Çünkü hurmada bulunan lifler, bağırsakların harekete geçmesinde etkin role sahiptir. Ayrıca bu meyvede bulunan nikotin içeriği bağırsak sorunlarını kolayca çözer. Hurmada bulunan vitaminler sayesinde. Bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin büyümesine katkıda bulunur.

2– Kemikleri Güçlendirir

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurma bulunan bakır, magnezyum ve selenyum minareleri sayesinde kemiklerin güçlenmesinde katkıda bulunur. Ayrıca bu faydalı mineraller sayesinde kemik erimesinin önüne geçirilir. Bundan dolayı ileri yaştaki insanların hurma tüketmesi tavsiye edilir.

Aneminin neden olduğu demir eksikliği günde tüketilen birkaç adet hurma ile giderilir. Böylece demir eksikliğinin neden olduğu gece körlüğü ortadan kalkar. Kişinin yaşadığı enerji seviyesi miktarı artar. Ayrıca anemiden kaynaklanan halsizlikte hurma sayesinde giderilir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Civanperçemi Çayı Faydaları Nelerdir?

3- Alerjiyi Giderir

Yapılan araştırmalarda ülkemizde 4 milyonun kişi, mevsimsel alerjilerden etkilenmektedir. Bu durum sorun organik sülfürle tedavi edilebilmektedir. Ancak yiyeceklerde organik sülfür çok nadir bulunur. Hurma da organik sülfür bulunan nadir yiyeceklerdendir. Bun edenle mevsimsel alerji yaşayanların hurma tüketmesi gerekir.

4- Kilo Aldırır

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurmanın bilinmeyen bir diğer faydası da sağlıklı kilo alımını desteklemesidir. Hurmanın içinde bulunan vitamin, mineral ve şekerden kilo alımını kolaylaştırır. Aşırı zayıflık problemi ile başı dertte olanlar günde birkaç adet hurma tüketerek, sağlıklı bir şekilde kilo alabilirler.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Yumurta Kabuğunun Faydaları

5- Enerji Verir

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurmada bulunan früktoz, sakaroz ve glikoz gibi doğal şekerler bulunur. Enerji desteği olanların hurma tüketmesi yeterlidir. Bundan dolayıdır ki işinde uzman sporcular, antrenman öncesi birkaç adet hurma tüketerek enerji depolar.

6- Sinir Sistemini Güçlendirir

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurma meyvesi sinir sisteminin güçlenmesinde etkili role sahiptir. Bu meyvede bulunan potasyum sayesinde, sinir sisteminin sağlıklı ve etkili bir şekilde çalışmasını destekler. Ayrıca potasyum zihnin hızlı çalışmasında etkilidir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Bitkisel Çaylarla Migren Ağrı Nasıl Geçer?

7- Kalp Sağlığına İyi Gelir

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurmanın içinde bulunan potasyum, kalbin sağlıklı çalışmasında etkin bir rol oynar. Bilimsel olarak hurmanın içinde bulunan potasyumun, kalp krizi riskini önemli derecede azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca hurmanın insan bedeninde bulunan LDL kolesterolünü azaltarak, kalbi koruduğu vurgulanır. Bundan dolayı uzmanlar haftada iki kez hurma yemeyi tavsiye eder.

8- Cinsel Sağlığı Destekler

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, hurmanın cinsel gücü artırdığı saptanmıştır. Bu bitkinin palmiyesi ve yağı üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, hurmada bulunan estradiyol ve flavonoid bileşenlerinin erkeklerde bulunan sperm miktarını ve hareketliliğini artırdığı saptanmıştır. Bundan dolayı cinsel performansını artırmak isteyen erkeler için hurma tüketilmesi önerilir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Gözde Oluşan Arpacığa Ne İyi Gelir?

9- Bağırsak Kanseri Riskini Azaltır

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurmanın içinde bulunan yüksek düzeyli lifler sayesinde bağırsakların etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Düzenli olarak lifli besinler tüketmek, bağırsakların etkin şekilde çalışmasını sağlar. Henüz bilimsel bir doğruluğu olmasa da hurmanın içinde bulunan liflerin, kolon kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

10- Sarhoşluk Etkilerini Azaltır

Hurma, alkolün sonucunda ortaya çıkan sarhoşluğun etkilerini azalmada kullanılan bir yiyecektir. Fazla içilen alkolün, rahatsız edici etkilerini kontrole almak için hurma tüketilir. Bunun neticesinde alkol alan kişi kendini rahat hissederek çabuk ayılır.

Hurma denilince aklımıza ramazan ayı gelir. Ramazan ayında gelenek haline gelen hurmayı sadece bu ayda tüketmekle kalmamak gerekir. Çünkü bu meyvenin insan sağlığına olan birçok faydası, bilimsel kanıtlarla ortaya konmuştur. Bu yazımızdan sonra artık hurmayı hayatınızdan kolay kolay çıkaramayacaksınız.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu