Yaşam

Kimyasal Ürün Kullanmadan Kireç Temizliği Nasıl Yapılır?

Çaydanlıklar sık kullandığımız eşyalardır. Bundan dolayı çaydanlıklar bir kaç gün içinde kireçlenmeye başlar. Hele ki yaşadığımız yerin suyunda, kireç oranı fazla ise bu durum ile her gün başımıza gelir.

Doğal Yöntemlerle Kireç Temizliği Nasıl?
Kireç Temizliği

1- Sumak ile Kireç Temizliği 

Sumak ile Kireç Temizliği 

Yarım su bardağı sumak ile çaydanlığınızdaki tüm kireçten kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey çaydanlığınızın içini su ile doldurun. Sonrasında sumağı çaydanlığınıza ekleyerek orta ateşte kaynatın. Su kaynadıktan birkaç dakika sonra ocağınızın altını kapatın.

En az yarım saat boyunca çaydanlıktaki suyu bekletin. Sonrasında sumak suyunu dökün. Bu denli rahat bir şekilde çaydanlığınızın içindeki tüm kireçten kurtulabilirsiniz. Çaydanlığınızın içi pırıl pırıl parlayacaktır. Bu arada suyun taşmaması için çaydanlığın kapağını kapatmayın.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Doğal Yöntem ile Çelik Parlatma

2- Limon ve Karbonat ile Kireç Temizliği 

Limon ve Karbonat ile Kireç Temizliği 

Çaydanlıktaki kireç nasıl geçer diye merak ettiyseniz, bir diğer kolay ve maliyetsiz tavsiyemizde, limon ve karbonat ikilisi olacaktır.

Tek yapmanız gereken şey çaydanlığınızın içine bir paket karbonatı dökün. Yarım limonun da suyunu sıktıktan sonra limonun kabuklarını da çaydanlığın içine atın. Çaydanlığınızın içini su ile doldurun ve ocakta orta ateşte kaynatmaya bırakın. Taşmanın önüne geçmek için çaydanlığınızın kapağını koymayın.

Bu yöntem ile de çaydanlığınızda oluşan kireç birikintilerinden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. Bu yöntem ile de çaydanlığınız ilk günkü görünümüne kavuşacaktır. İhtiyaç duydukça bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile kette cihazınızı da tüm kireçten arındırabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evde Bakır Parlatma

3- Limon Tuzu ile Kireç Temizliği 

Limon Tuzu ile Kireç Temizliği 

Limon tuzu ile çaydanlık kireci temizleme yöntemi de oldukça etkili ve zahmetsiz bir işlemdir. Tek yapmanız gereken şey demliğinizin içine iki yemek kaşığı limon tuzunu dökün. Sonrasında çaydanlığınızın içine yeteri kadar su ekleyerek orta ateşte kaynatmaya bırakın.

Kaynama işlemiyle çaydanlığınızdaki kirecin çözülmeye başladığını görebilirsiniz. Daha etkili bir temizleme işlemi için çaydanlığınızdaki suyu döktükten sonra bir fırça ya da bulaşık teli yardımı ile kirecin tüm kalıntılarını temizleyebilirsiniz. Bu işlem ile kette de oluşan kireçleri de geçirebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Sertleşmiş Havlular Nasıl Yumuşatılır?

4- Sirke ve Tuz ile Kireç Temizliği 

Sirke ve Tuz ile Kireç Temizliği

Mutfaktaki mucizelerle kireçten kurtulmanızın bir diğer etkili formülü de sirke ve tuz ile olacaktır. Tek yapmanız gereken şey, yarım çay bardağı sirke ile 2 yemek kaşığı tuzu demliğinizin içine dökün. Yaklaşık 15 dk. Bekledikten sonra bir fırça ya da bulaşık teli ile kireçten tamamen kurtulabilirsiniz.

Alüminyum çaydanlıktan kireç nasıl geçer? Diye merak ediyorsanız bu yöntem ile de alüminyum çaydanlığınızda oluşan kireçten etkili ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Slime Lekesi Nasıl Temizlenir?

5- Patates Kabukları ile Kireç Temizliği 

Patates Kabukları ile Kireç Temizliği 

Kulağa çok ilginç gibi gelse de oldukça etkili ve faydalı bir yöntemdir. Soymuş olduğunuz patates kabuklarını çaydanlığınızın içine koyun. Uygun miktarda su ekledikten sonra olacağınızda orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynama işleminden sonra ocağınızı kapatın ve suyun az ılımasını bekleyin.

Bu yöntem ile kaynama esnasında tüm kireçlerden kurtulabilirsiniz. Çaydanlığınızın içini bir fırça ile temizleyerek, kireçlerin nasıl dağıldığını görebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Duş Kabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaşadığınız coğrafi bölgede suyunuz fazla kireçli ise kirecin, çaydanlıklarda bırakmış olduğu görüntüyü görebilirsiniz. Bu şekilde yoğun olan kireç, eşyalarınızda hoş olmayan bir görüntüyü oluşturabileceği gibi hatta eşyalarınızın kullanılmayacak hale gelmesine de neden olur. Zamanında ve doğru yöntemle önlemler alınmazsa eğer eşyalarınız zarar görür ve çöpe atılacak bir duruma gelir.

Kirecin etkilerini özellikle çaydanlıklarda bırakmış olduğu görüntüden anlayabilirsiniz. Aşırı kireçli suların, ütü, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalarda daha ciddi boyutta maddi hasarlara neden olur.

Çok yoğun kireçli sularda çaydanlıklar kullanıldıkça kireç tortulları, çaydanlığın zemininde her gün belirir. kirecin etkisini, çayın bulanıklaşmasından çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Çaydanlığınızdaki kireçten kimyasal içerikli ürünlerle kurtulabileceğiniz gibi evdeki doğal malzemelerle de kurtulabilirsiniz. Bunun için size doğal malzemelerle çaydanlıkta oluşan kireç lekelerinden kurtulmanız için pratik yöntemlere değindik. Sizde bu yöntemlerden birini deneyerek, etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu