Ev Düzeni & Dekorasyon

Balkonunuzu Kış Bahçesine Çevirmek için 10 Öneri

Kış bahçesi, ülkemizde son zamanlarda oldukça trend olmaya başladı. Kış bahçesi, denilince aklımıza gelen ilk tablo büyük ve bahçesi bir eve sahip olunmasıdır.

Kış Bahçesi Dekoru Yaparken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Kış Bahçesi

Büyük ve bahçeli bir eviniz varsa elbette kış bahçesini büyük bahçenizin bir kenarında yapmak çok ideal ve doğru bir karar olur. Zaten kış bahçesi de adını bahçesi olan evden alır.

Ne yazık ki apartman hayatının ve maddi imkânların olanak vermediği durumlar, kış bahçesinin hayal olmasının ötesine geçemeyebilir.  Ancak bu durum canınızı sıkmasın ve hayalinizi gerçekleştirmenin önüne de geçmesin. Çünkü son zamanlarda kış bahçesi sadece geniş bahçesi olanları için imkân sağlayan bir durum olmaktan öteye geçti.

Apartman dairesinde yaşıyorsanız, haliyle kış bahçesi yapmanın imkânsız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak artık bu düşünceden kurtulmalısınız. Eğer bir balkonunuz ya da bir terasınız var ise kendi zevkinize ve maddi imkânlarınız ölçüsünde, bu kısıtlı alanları sevimli ve eğlenceli bir kış bahçesini çevirebilirsiniz.

1 ) Canlı Bitkiler Kullanın

Canlı bitkiler kış bahçesinin olmazsa olmazlarındandır. Ortamın daha renkli ve canlı görünmesine katkıda bulunarak, kış bahçesinin her mevsim diri ve cazip hale getirir. Kış bahçesi yapmaya karar veriyseniz. Mutlaka terasınızda ya da balkonunuzda bulundurmanız gerekenler arasında, canlı bitkiler olmalıdır. İster köşeye koyun, ister tavana asın mutlaka birkaç tane ve alanınızın büyüklüğüne göre sayıyı artırarak canlı bitkileri bulundurmalısınız.

2 ) Koltuk 

Kış bahçesinde keyifli ve rahat bir şekilde sevdiklerinizle oturmak ve keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız, renkli canlı kumaşlarla kaplanmış koltuk seçiminde bulunmalısınız. Kış mevsiminde bile bu canlı ve renkli koltuklar size bahar ve yaz mevsimini hatırlatacak kadar çekici olacaktır.

3 ) Orta ve Yan Sehpa

Orta sehpa kış bahçenizin merkezi yerini yansıtır. Onun için mutlaka şık ve kullanışlı bir orta sehpa tercihinde bulunun. Şık mumluklar ya da canlı çiçekler ile orta sehpanızı daha güzel görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Koltuk kenarına da birkaç adet sehpa koyun. Bu sehpaların üzerine, süs eşyalarından koyabileceğiniz gibi yapay çiçeklerden oluşturacağınız bir vazoyu da buraya koyabilirsiniz.

4 ) Halı

Kış bahçesinin olmazsa olmazlarından biri de halıdır. Ortamın havasını şenlendirecek ve renk katacak bir halı seçin. Tabi halı seçim, yaparken koltuklarınızın ve ortamın rengine uyum saplayacak bir renk olmasına dikkat etmelisiniz.

Klasik halı seçimi yapabileceğiniz gibi ayrıca son zamanlarda trend olan hasır kumaş halılarından da tercih edebilirsiniz. Öyle ki hasır halılar kış bahçesi için daha ideal ve uygun olanıdır.

5 ) Soba

Kış bahçesini en olmazsa olmazı elbette ki odun sobasıdır. Doğalgazın olduğu yaşamsal alanlarımızda kullanamadığınız sobayı kış bahçesinde kullanarak, nostalji bir hava yaratabilirsiniz. Odun sobasının üzerinde mis gibi çay demleyerek, sıcak kestane yiyebileceğiniz güzel bir ortam havası yaşayabilirsiniz sevdiklerinizle.

6 ) Led Işıklar

Kış bahçenizde renkli ve ışıltılı bir hava katmak isterseniz, mutlaka led ışıklardan faydalanmalısınız. Geceleri led ışıkları yakarak loş ve romantik bir ortam oluşturabilirsiniz. Pencere ya da tavana asabileceğiniz led ışıklar, kapalı bir hava size yıldızları izletmeyi aratmayacaktır.

7 ) Tütsü 

Kış bahçesi yapmayı kafanıza koyduysanız, küçük çaplı dokunuşlarla bu yaşam alanınızı cazip ve sıcak bir hale getirebilirsiniz. Ailenizle ya da dostlarınızda burada geçireceğiniz keyifli dakikalar da tütsü yakabilirsiniz. Sevdiğiniz esansiyel kokular ile kış bahçenizde bahar havasını solumak için mutlaka bir adet tütsü bulundurmalısınız.

8 ) Salıncak 

Kış bahçesinin olmazsa olmaz eşyalarından biri de salıncaktır. Son zamanların trend haline gelen salıncaklar, hem evlerin içinde hep de kış bahçelerinde sıkça tercih edilmektedir. Özellikle bohem tarzı havalardan hoşlanıyorsanız, makrome salıncaklardan yana tercih edebilirsiniz. Kış bahçenize salıncak ile eğlenceli bir hava verebilirsiniz.  Kış bahçenize salıncak kurarken, salıncağı led ışıklar ile süslemeyi size tavsiye ederiz. Led sıklar salıncağınıza hoş bir görüntü verecektir.

9 ) Meyve Tabağı

Hasır bir sepetin içine mevsimine uygun meyveler kayarak, kış bahçenizin havasını sıcak ve canlı bir kılabilirsiniz. Her mevsim için meyve tabağı fikri pek uygun olmazsa da mutlaka kış mevsiminde bu fikre ayak uydurabilirsiniz. Turunç meyveler kış mevsimine dayanaklı olduğundan dolayı, bozulma ve çürüme gibi durumlarla kolayca karşılaşmazlar. Sarı ve turuncu renk meyveler kış bahçesine uyum sağlayan en canlı ve sıcak renklerdir.

10 Fener 

Balkon ya da terasınızı kış bahçesine çevirdiğinizde, haliyle kısıtlı bir alana sahip olacaksınız. Ancak yapacağınız küçük dokunuşlarla hem bu kısıtlı alanı değerlendirebilir, hem de hoş ve şık bir hava katabilirsiniz. Birkaç fenerin içine led şıklardan koyun ve tavana asın. tavana asılan fenerler,  gerçekten ortamın havasını renklendirecektir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Az Maliyetle Yapabileceğiniz 10 Dekorasyon Fikri
Profesyonel Duvar Dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu