Çamaşır Temizliği

Temiz Bir Hava İçin Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima temizliği, genelde yaz ayları için yapılır. Yaz aylarında klimaya daha çok ihtiyaç duyulduğundan dolayı, sadece yaz için bir temizlik sürecine girilir. Aslında klima ideal bir sıcaklıkta diğer mevsimlerde de kullanılabilir.

Klima Temizliği için Bilinmesi Gerekenler

Ev ve iş yelerinde sıklıkla kullanılan klimalar bir süre sonra eskisi gibi aynı etkiyi sunmaz. Çünkü zamanla içinde kir ve toz birikerek klimanın hava akışını dışarı gönderilmesi engellenir. Bu durumda da klimadan istenen sıcaklık ya da serinlik karşılanmaz. Klimadan beklediğiniz hava kalitesini elde etmek için klima temizliğine ve bakımına özen göstermelisiniz. Şimdi gelin hep beraber klima temizliği ve bakımı nasıl olmalıdır?

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima Nasıl Temizlenir?

Klima Nasıl Temizlenir?

Ev tipi klima olan split klimalar, iki ayrı ünite olarak değerlendirilir. Dış ünite, evin dışındaki bir yere monte edilir. Bu dış ünitenin bakımı da aksatılmamalıdır. Etkin bir sonuç için dış ünitenin bakımının, uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Evin içinde ki ünitenin temizliğini ve bakımını alanında uzman kişiler tarafından yapılabileceği gibi kendiniz de yapabilirsiniz. O zaman iç ünitenin klima filtre temizliği nasıl yapılır? Şimdi ondan bahsedelim.

Öncelikle klima temizliğine başlamadan önce mutlaka şalterleri indirmeniz gerekir. Olası bir tehlike durumuyla karşılaşmamak ve temizliğinizi en iyi şekilde yapmanız için bu ayrıntıyı atlamamalısınız.

Klimanızın kapağını açın ve içinde bulunan filtreyi çıkarın. Filtrenin uç kısmından tutarak, yavaşça dış kısma doğru çekin. Böylece filtreye herhangi bir zarar vermeden kolaylıkla yerinden çıkarabilirsiniz. Tabi her klimanın filtresi aynı yerde değildir. Klimanın filtresinin yerini bilmiyorsanız, kullanma kılavuzunuzdan yerini öğrenebilirsiniz.

Klimanın filtresini temizlemek için elektrik süpürgesinden yaralanabileceğiniz gibi eski bir diş fırçasıyla da yıkayabilirsiniz. Filtrenin temizliğini yaptıktan sonra iyice kurumasını bekleyin. Kesinlikle güneş ışığının altında kurutmayın. Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta klimayı kesinlikle filtresiz çalıştırmayın. Klimanızın ızgaralarını, bez ile temizledikten sonra filtreleri takarak kullanabilirsiniz.

Klimaların temizliği için hazır temizleyici spreylerde bulunur. Bu temizlik ürünlerinden kullanacak olursanız. Mutlaka klimanızı nemli bir bez ile iyice temizledikten sonra kurulamalısınız. Bu temizleyici ürünlerin sağlık açısından pek zararlı olduğu bilinir. Klimanın çalıştırılması durumunda bu temizleyiciler, solunun yoluna ciddi anlamda zarar verir.

Bunun yanı sıra klima temizliği için özel temizleyici köpükler ve sirke ile de klimanın temizliğini yapmanızı önermeyiz. Temizleyici köpüklerin insana zararı olduğu gibi sirke de klimanıza zara verebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sadece nemli bir bezle, klimanızın temizliğini yapmanızı öneririz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Klima Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Merak edilen en sık konulardan biri de klima temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır? Klima filtresi olabildiğinde her hafta ya da en kötü iki haftada bir yapılmalıdır. 3M filtreli bir klimanız varsa filtrenizi üç ayda bir değiştirmeniz gerekir. Klimanın en sık kullanıldığı yaz mevsimin başlangıcında, mutlaka yetkili servis tarafından klimanın bakımı yapılmalıdır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Ayna Nasıl Temizlenir?

Klima Temizliği Neden Önemlidir?

Klima Temizliği Neden Önemlidir?

Klimalar hava dolaşımını sağlar. Bundan dolayı odanın içinde bulunan tüm kir ve tozlar, klimanın filtresinde birikir. Filtrede biriken tozlar, kötü kokulara yol açabileceği gibi içerisinde hastalık oluşturacak bakteri ve virüslere de neden olur.

Tüm bunların yanı sıra klimada biriken tozlar, klimanın ideal sıcaklık ve soğuklukta çalışmasını da engeller. Etkili bir şekilde çalışamayan klima, yüksek düzeyde elektrik faturasına da neden olur. Böyle bir durumla da kimse karşılaşmak istemez elbet. Onun için mutlaka klimanızın temizliğini, zamanında ve uygun bir şekilde yapmanız gerekir.

Klima temizliğine dair bilinmesi gereken ve uygulanması gereken tüm noktalara sizler için değindik. Sizde yukarı da bahsetmiş olduğumuz püf noktalara dikkat ederek, klimanızın etkili bir şekilde çalışılmasını ve uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlayabilirsiniz. İçeriğimizin faydalı olmasını dileriz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu