Yaşam

Pratik Yöntemlerle Kolay Ütü Nasıl Yapılır?

Kolay Ütü Nasıl Yapılır? Ütü denilince çoğu kişinin yapmaktan kaçındığı hatta hiç sevmediği işlerden biridir. Ne yazık ki günlük hayatta sık yapmak zorunda olduğumuz işlerin başında ütü gelmektedir.

Hele ki resmi kuruluşlarda memur iseniz, hep ütü isteyen kıyafetler giymek zorundasınız. Özellikle giyim kuşamınızın kusursuz ve iyice ütülenmiş olması gerekecektir.

Ütü Yaparken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Kolay Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yapmaktan keyif duymuyorsanız ama ütü işlerini kolay ve rahat bir şekilde hal etmek istiyorsunuz. Size önereceğimiz püf noktalara dikkat edecek olursanız, kolay ütü nasıl yapılır diye düşünmek  zorunda artık kalmayacaksınız. Kolay ve çabuk bir şekilde ütü yapmak mümkündür elbette, yeter ki bazı noktalara dikkat edin. Kolay Ütü Nasıl Yapılır? Sizler için kolay ve hızlı ütü yapmanın tekniklerini araştırdık, hazırsanız başlayalım…

 1. Ütünüzün fişini takmadan önce suyunu doldurun. Suyunuzun kireçten arınmış su olmasına dikkat edin.
 2. Ütünüzün zemininde sararma gibi lekeler var ise, bu lekeleri temizledikten sonra ütü yapmaya başlayın. Aksi takdirde kıyafetleriniz kirlenecektir.
 3. Ütü yapmaktan keyif duymuyorsanız, ütülenecek kıyafetlerinizi biriktirmeyin. Çamaşırlarınızı topladıkça ütüleyerek işinizi daha kolaylaştırabilirsiniz.
 4. Ütü yapacağınızı kıyafetlerin nemli olmasına dikkat edin. Nemli kıyafetler hem çabuk ütülenir hem de pürüzsüz bir hal alır.
 5. Ütü yapacağınız kıyafetleri gruplara ayırarak ütüleyin
 6. Ütü esnasında lazım olacak tüm gereçleri yanınızda bulundurun. Böylece sık sık ütü masasından ayrılmak zorunda kalmazsınız.
 7. Fazlaca ütü yapılacak giysileriniz var ise sürekli ayakta durmak sizi yoracaktır. Oturma seviyenize göre ütüyü ayarlayın. Böylece kolay bir şekilde ütü yapabilirsiniz.
 8. Ütü yaptıktan sonra kıyafetlerinizi asacağınız aslıları önceden yanınızda bulundurun. Giysiler ütülendikçe asın ve kırışmasını engelleyin.
 9. Ütü haznesinde kullanacağınız suyun kaynamış su olmasına dikkat edin. Kaynamış su kullanmak, ütüde kireçlenmeyi önler. Unutmayın kireçlenmiş ütü, çamaşırlarda kireç lekesi oluşturacaktır.
 10. Ütü masasının örtüsünün temiz olmasına dikkat edin. Aksi takdirde kıyafetlerinize leke oluşmasına sebep olabilir.
 11. Ütü masanızın alt katmanına aleminyom folyo geçirerek, ütü işlerinizin daha çabuk yapmasına katkıda bulunabilirsiniz. Hem de kıyafetlerinizi arka kısmı da ütülenmiş gibi olacaktır.
 12. İpek, yün kadife gibi hassa kıyafetlerinizin parlamasını önlemek için kıyafetlerinizin üzerine temiz tülbent sererek ütü yapabilirsiniz. Ütü yaparken kıyafetlerinizin uzun süre güzel koklamasını sağlamak için sevdiğiniz parfümünüzden ya da esansiyel içerikli yağlardan damlatabilirsiniz.
 13. Ütü yapacağınız çamaşırlar yere değecek kadar uzun ise mutlaka ütü masanızın altına temiz bir çarşaf sermeyi ihmal etmeyin.
 14. Ütü yapacağınızın kıyafetleriniz cinsine göre ayarlama yapın. Böylece düşük ısı isteyen kıyafetlerinizi önce, yüksek ısı isteyen kıyafetlerinizi sonraya bırakın.

Pantolon Nasıl Ütülenir?

Kumaş pantolonlar hariç diğer tüm pantolon çeşitleri kolay ve kısa sürede ütülenmektedir. Keten ve kot tarzı kalın kumaşlar ince çizgi istemediğinden kolay bir şekilde ütülenir.

Keten ve Kot Pantolon Nasıl Ütülenir?

 1. Keten ya da kot pantolonunuzu, ütülemeye başladığınızda pantolonun üst kısmını ütünün sivri kısmından geçirin.
 2. Böylece ön ve arka cepler olmak üzere tüm üst kısmı kolay ve rahat bir şekilde ütüleyebilirsiniz.
 3. Sonrasında pantolonun bacaklarının dikiş kısımlarını ütü masasının üzerine görünecek şekilde serin ve ütüleyin.
 4. Dikiş kasımlarını ütülendikten sonra pantolonun ön ve arka kısımlarını masanın üzerine düz şekilde serin ve ütüleyin. İşte bu kadar.

Keten ve kot pantolonları kolay ütülemenin en iyi ve etkili püf noktası, bu giysilerinizin hafif nemli olmasına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Çamaşır telinde tamamen kurutmadan ütüleyecek olursanız, zorlanmadan ve kısa sürede ütü yapabilirsiniz.

Kumaş pantolon Nasıl Ütülenir?

Kumaş pantolonlar, diğer pantolonlara göre biraz uğraştırıcıdır. Kumaşından dolayı çabuk kırışık meydana geldiğinden, ütülenirken çok dikkat ve özen ister.

 1. Kumaş pantolonlarının ön cem kısımlarını, öncelikle ütü masasının sivri kısmından geçirin.
 2. Ütünüzü, cem kısımlarının aşağısına gidebileceğiniz kadar ütüleyin. Aynı işlemi arka cepleri de ütüleyecek şekilde tekrar edin.
 3. Cep kısımları ütülendikten sonra kumaş pantolonunuzun ayak kısmındaki dikişler görünecek şekilde masaya yatırın ve ütüleyin.
 4. Dikiş kısımları ütülendikten sonra pantolonunuzda çizgi çıkarmak için pantolonunuzun bacak kısımlarını üst üste gelecek şekilde koyun. ( iç kısımların birbirini görecek şekilde olmasına dikkat edin)
 5. Üst kısımda kalan bacak kısmını kaldırın. Ütüyü pantolonun paça kısmında bastırarak ütü yapmaya başlayın.
 6. O esnada pantolonun üst kısımdan gerdirin.
 7. Böylece pantolonun ön kısmında ince çizgileri kolay ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Gömlek Nasıl Ütülenir?

Gömlek ütülemeye başladığınızda, ilk olarak gömleğin yakasından başlayın. Sonrasında gömleğin arka kısmını ütüledikten sonra, yan kasımlarını ütüleyin. Son olarak göleğin manşetlerini ve kolun tamamını ütüleyerek, ütü işinizi bitirebilirsiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu