Ev Düzeni & Dekorasyon

Koltuk Takımı Seçimi, Koltuk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koltuk takımı seçimi basite alınmaması gereken çok önemli bir detaydır. Koltuk takımı seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı püf noktalar vardır. Bu püf noktalara dikkat edildiği taktirde, hem koltuklarınızı uzun yıllarca kullanabilirsiniz, hem de evinizin havasını ayrıca güzelleştirebilirsiniz.

Koltuk Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Salon Takımı Seçimi

1- Koltuk Seçiminde Kumaş Kalitesi

Koltuk takımı eviniz ya da iş yeriniz alacağını koltuk takımının kaliteli bir kumaştan tasarlanmış olmasına dikkat edin. Kaliteli ve kullanışlı bir koltuk takımı, hem kolay bir temizlik sunmalı, hem de rahat olmalıdır. Birkaç sene içinde deformasyona uğrayacak koltuk takımlarına kesinlikle para vermeyin. Bu tarz koltuk takımlarının temizliği de zordur.

Kalitesiz kumaştan tasarlanan koltuklara küçük lekeler bulaştığında bile temizleme şansı sunamamaktadır. Bu durumda sizin canınızı sıkabilir. Onun için koltuk takımı seçimi yaparken, rahatlığı kadar kumaşının kalitesine ve temizlik imkânı vermesini de ön planda tutun.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

2- Salonun Büyüklüğüne Göre Koltuk Seçimi

Yaşam alanınız büyüklüğü koltuk seçimini belirlemelidir. Salonunuz ya da oturma odanız için alacağınız koltuk takımını belirlerken odanızın metre karesine göre seçim yapın. Küçük bir salon için göz dolduracak koltuk takımı almak oldukça yanlış bir seçim olacaktır. Çünkü küçük bir salon için büyük koltuk takımı fazla gelecektir. Bu da küçük olan salonunuzun daha da küçük görünmesine neden olacaktır.

Küçük bir salona sahipseniz, daha küçük bir koltuk seçimi yapabileceğiniz gibi L takımı koltuk seçimi yaparak daha doğru bir karar verebilirsiniz. Ayrıca L koltuk takımının yanında bir adet berjer ya da puf da alarak, odanızın havasını biraz daha şık gösterebilirsiniz. Bu tarz koltuk takımları, odanızın ya da salonunuzun ideal görüntüsünü koruyacak, ayrıca ferah bir gözlem yansıtacaktır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

3- Aşırı Koyu Renk Seçiminden Kaçının

Renk seçimi tamamen zevk meselesidir. Ama birkaç püf noktaya değinmekte fayda vardır diye düşünüyoruz. Küçük bir odanız ya da salonunuz için koyu renkli koltuk takımı almayı düşünüyorsanız, bir daha düşünmelisiniz. Çünkü küçük salonlar ya da odalar için tercih edilen aşırı koyu renkler, yaşam alanınıza kasvetli bir hava yansıtacağı gibi salonunuzu daha küçük gösterecektir. Bu da enerjinizi ve modunuzu düşürebilir.

Yaşam alanınız büyük ve aydınlık ise koyu renk seçiminde bulunabilirsiniz. Evinizin diğer dekorasyon ürünlerini biraz renkli tutarak, salonunuzu daha büyük ve ferah gösterebilişiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Kararmış Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

4- Yastıkları Göz Ardı Etmeyin

Koltuk takımı alınca yastıklarını da öz ardı etmeyin. Yastıklar, yaslanmak ve uyumak için kullanıldıklarından ötürü kaliteli ve rahat bir imkân sunmalıdır. Kaliteli kumaştan tasarlan yastıkların ayrıca içindeki malzemenin de kaliteli olması önemlidir. Uzanmak için kullanılan yastıklar terletmeyen ve kolay kirlenmeyen yastıklar olmalıdır. Hatta çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olmaları daha güzel olacaktır.

5- Garanti Süresine Dikkat Edin

Koltuk takımı aldığınızda özellikle üstünde durmanız gereken bir diğer nokta da garanti süresidir. Garanti süresinin koltuk takımının hangi alanlarını, kumaşını mı, iskeletini mi ya da süngerini mi? kapsadığını öğrenmelisiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Sararmış Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Yaşam alanlarında kullanılan koltuk takımları, evin dekorasyonu konusunda büyük bir katkı sunar. Koltuk seçimi yaparken yaşam alanınızın büyüklüğüne ve yapısına uygun olmalıdır. Koltuk takımları en az yataklar kadar kullanılan yerlerdir.

İnsanlar evde bulundukları süre zarfında çoğunlukla koltuk takımlarında oturarak ya da uzanarak vakitlerini geçirmektedirler. Onun için koltuk takımı almaya karar verildiğinde mutlaka koltuk takımlarının rahat ve konforlu olmasına büyük bir itina gösterilmelidir. Sizde şu aralar koltuk takımı almaya niyet ettiyseniz, yazımızda belirtmiş olduğumuz noktaları mutlaka not edin. Böylece aklınızda ve şartlarınıza uyan koltuk takımlarını almaya çalışın.

 Bunlar da Dikkatinizi Çıkabilir

10 Dekorasyon Fikri
Profesyonel Duvar Dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu