Ev Düzeni & Dekorasyon

8 Adımda Mutfağınızı Genişletin, Küçük Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Küçük mutfak nasıl dekore edilir? Her kadının sahip olmak istediği ideal mutfak elbette ferah ve geniş olmasıdır. Ne yazık ki her zaman için hayalimizdeki şeylere her zaman sahip olma şansımız olmamaktadır. Ama bazı küçük dokunuşlarla hayalimizdeki şeylere kapı aralamak mümkün olabiliriz. Yeter ki hayal etmekten ve çabalamaktan vazgeçmemek gerekir.

Küçük Dokunuşlarla Mutfağınızı Büyük Gösteren Tüyolar

Küçük Mutfak Nasıl Dekore Edilir

Eğer sizin de küçük bir mutfağınız var ise ve küçük mutfağınızı ferah ve geniş göstermek isterseniz, doğru yerdesiniz. Küçük mutfak nasıl dekor edilir? böyle bir araştırma içindeyseniz, sizler için araştırma yaptık ve bu yazımızda bir araya getirdik. Hazırsanız şimdi başlayalım.

1- Beyaz Renkle Mutfağınız Ferah Ve Aydınlık Olsun

Beyaz eşsiz ve sonsuzluğa temsil eden renktir. Beyaz rengiyle küçük olan mutfağınızın daha geniş ve ferah bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarınız ve mutfak duvarlarınız için beyaz rengi seçerek aydınlık ve geniş görünmesine katkıda bulunun.

Beyaz olan bir ortamın havasını renklendirmekten de geri durmayın. Mutfak dekor eşyanızı renkli ve Soft tonlarında seçerek, mutfağınıza biraz daha canlı ve sıcak bir hava katabilirsiniz.

2- Mutfak Duvarı Boş Kalmasın

Beyaz olan mutfak duvarlarınıza mutfağınıza uyum sağlayacak bazı dekor tablo ve ya süs eşyalarıyla süsleyebilirsiniz. Özellikle mutfak masanızın üzerinde raf yaptırın. Bu rafın ütüne dekor eşyaları koyabileceğiniz gibi küçük reçel ve ya marmelat şişelerini de koyarak, hem süs havası yansıtabilirsiniz hem de küçük kahvaltılık malzemelerinizi rafa yerleştirebilirsiniz.

3- Masa Seçimi

Mutfakta olmazsa olmaz eşyalardan biri de mutfak masasıdır.  Küçük alana sahip olan mutfaklarda büyük çaplı mutfak masası yerleştirmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Ama mutfağınızda dilediğinizde büyük olacak, dilemediğinizde küçük olacak bir mutfak seçimi yapabilirsiniz. Katlanan mutfak masalar tam da küçük mutfaklar için özel olarak tasarlanmış.

Mutfağınızın hemen duvarına yakın ir yere koyacağınız mutfak masasını kahve içmek istediğiniz bir anda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yemek yerken size eşlik edecek birileri var ise mutfak masanızı açarak, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylece yer kaplamadan mutfağınızda dilediğiniz bir masayı koyabilirsiniz.

4- Mutfak Dolaplarınız Tavana Kadar Uzansın

Mutfak dolapları pek çok eşyayı içine barındır. Bazen olur ki eşyalar mutfak dolaplarının içine sığamayabilir. Tezgâh üstü mutfak dolapları için tüm alandan faydalanmanızı tavsiye ederiz. Mutfak üstündeki dolaplar tavana kadar uzanmadıklarında büyük ve olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Boş kalan bu alanlar zamanla yağ lekelerinin ve tozların hâkim sürdüğü yerlere dönüşmektedirler. Buraları temizlemek büyük zaman ve enerji kaybına neden olmaktadır. Ayrıca fazla kalan ve uzun süreli kullanılmayan eşyalar bu alanlara yığılmaktadır. Oldukça çirkin bir görüntüye neden olan bu tablo ayrıca burada açıkta kalan eşyaların yağlanmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır.

Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için tezgâh üstü dolaplarınızı boydan yaptırarak, hem fazla olan eşyalarınızı bu alana koyabilirsiniz, hem de eşyalarınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

5- Sürmeli Kapı Kullanın

Küçük ve dar olan mutfağınızda kapının da oldukça fazla yer ve alan kapladığını hatırlatmak isteriz. Bu noktada klasik kapı yerine mutfağınızda sürmeli ya da akordiyon kapıları tercih edebilirsiniz. Böylece hem mutfağınıza farklı bir hava yansıtacağınız gibi hem de yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Arzuya göre mutfağınızda kapı kullanmak istemeyebilirsiniz. Kapı yerine mutfağınızın girişine boncuk sarkıtlar ve dantel perdelerden kullanabilirsiniz.

6- Modüler Dolaptan Taviz Vermeyin

Dar ve küçük olan mutfakların en büyük sıkıntısı elbette dolap içine sığmayan eşyalardır. Bu durumda fazla olan eşyalar ya atılacak ya da satılacak. Böyle bir ikilemde kalmamanız için yapabileceğiniz en mantıklı iş modüler dolap kullanmak olacaktır elbette.

Modüler dolap ile mutfağınızın her alanını ve her işe yaramaz sanılan bölmeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Modüler mutfağın hayatınızı kolaylaştıracağını sakın unutmayın.

7- Tezgâh Üstüne Mini Metal Raflar Yerleştirin

Mutfağınızın her alanını değerlendirmek isterken ayrıca mutfağınıza farklı bir hava katacak şık tasarımlı metal raf ya da askılıklar kullanabilirsiniz. Bu alanlara kupa bardaklarını ve reçel gibi mini kavanozlarınızı koyabilirsiniz.

8- Duvara Monte Edilen Saklama Kutularından Kullanın

Mutfak tezgâhınızın küçük ve dar bir alana sahipse, haliyle üstüne baharatlıklarınızı koyarak daha da alanı daraltmak istemeyeceksiniz. Bu noktada dar alanlarınızı rahatlıkla değerlendirebileceğiniz asma plastik baharatlıklardan kulla bilirsiniz. Böylece hem baharatlıklarınız elinizin altında olacak, hem de yerden tasarruf etmiş olacaksınız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Küf İzi Nasıl Temizlenir?
Duş Kabin Temizliği Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu