Çamaşır Temizliği

Basit Yöntemlerle Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi, bulaştığı yüzeyde kolayca çıkmayan lekelerden biridir. İçeriğindeki ağır kimyasal maddelerden dolayı bulaştığı yüzeyde kalıcı izler bırakmaktadır. Bu nedenledir ki mürekkep lekesine maruz kalan eşyalar artık kullanılmayacak duruma gelir.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

1- Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

En sık yaşanılan mürekkep lekesi vakaları koltuklarda olmaktadır. Hele ki çocuklu bir aileyseniz o koltuklar mutlaka mürekkep lekelerine maruz kalacaktır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız hiç korkmanıza gerek yok. Çünkü yüzde yüz etkili ve basit bir yöntemi sizlerle paylaşacağız.

Her evde bulunan kolonya ile zorlu mürekkep lekelerini koltuklarınızdan silerek kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, mürekkep lekesinin olduğu alana bir miktar kolonyadan damlatmak. Sonrasında yumuşak bir bez yardımı ile koltuklarınızda oluşan inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

2- Duvarda Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarda Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarlarda mürekkeplere mutlaka maruz kalan alanlardan bir yerdir. Hele ki yaramaz çocuklarınız varsa duvarları boyamaktan büyük bir keyif duyarlar. Evde bulduğu tükenmez bir kalemi mutlaka duvara çizecektir.

Bunun içinde korkmanıza ve endişelenmenize gerek yok! Çünkü duvara bulaşan tükenmez kalem mürekkebinden de kolonya yardımı ile kurtulabilirsiniz. Yumuşak bir beze yeteri miktarda kolonya dökün. Sonrasında lekenin olduğu alanı silin. Kısa süre içinde lekeden iz kalmadığını görünce çok şaşıracaksınız.

Evinize o esnada kolonya bulunmuyorsa, duvardaki lekeden cif yardımı ile de kurtulabilirsiniz. Yeteri miktarda cifi temiz ve yumuşak bir beze dökün. Lekenin oluştuğu alanı cif ve bez ile silin. Cif yardımı ile de inatçı mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Domates Lekesi Çıkarma

3- Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Korkulu mürekkep lekeleri halılarda da sık yaşanmaktadır. Böylesi bir durumda kolay ve etkili bir yöntemle kurtulabilirsiniz. Halının yüzeyindeki bu lekenin üzerine bir miktar karbonatı ya da mısır nişastasını dökün.

Tercih ettiğiniz karbonat ya da nişastanın üstüne de bir az miktarda süt dökün ve biraz bekleyin. Bir müddet sonra süpürge yardımı ile bu kalıntıyı temizleyin. Son olarak sabunlu ılık su ya da bulaşık deterjanı ile mürekkep lekesinin oluştuğu alanı silin. İhtiyaç halinde bu yöntemi tekrarlayın.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

4- Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi başlı başına zor gibi görünse de aslında imkânsız değildir. Doğru yöntem ve teknik uygulandığı takdirde mürekkep lekesinin üstesinden gelebilirsiniz.

Kurumuş kekenin üstüne yarım limonu gezdirin. Sonrasında bir miktar karbonatı dökün. Karbonatın üzerine limonun suyundan sıkın biraz bekleyin. Nemli bir bez ile karbonatı temizleyin. Sonrasında bulaşık deterjanından mürekkep lekesinin üzerine bir miktar dökün.

Temiz ve yumuşak uçlu bir diş fırçası ile lekenin üzerinde dairesel hareketler yaparak, mürekkep lekesinin temizlenmesini sağlayın. Son olarak çamaşır makinenize çamaşırınızı atın ve uygun bir programda yıkayın. Böylece çamaşırlarınızdaki kurumuş zorlu mürekkeplerden kurtulabilirsiniz.

Kurumuş mürekkep lekesi kıyafetleriniz dışında başka yerlerde gerçekleştiyse, aynı işlemi yukarı da bahsetmiş olduğumuz işlemleri yaparak da kurtulabilirsiniz. Lekenin inatçı durumuna göre işlemi tekrar ederek kurtulmaya çalışın.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

5- Spor Ayakkabıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Spor Ayakkabıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Spor ayakkabılarınızda ya da keten tarzı ayakkabılarınızdaki mürekkep lakesini temizlemek için bir miktar kolonyayı, ayakkabınızın üzerine dökün ve yumuşak uçlu bir diş fırçası ile fırçalayın. Ardından ayakkabınızı çamaşır filesine yerleştirerek çamaşır makinesinde uygun sıcaklıkta yıkayın. Böylece zorlu inatçı mürekkep lekesinden kurtulun.

Ucunu açık unuttuğunuz bir kalem ile hem giysilerinizi hem de diğer eşyalarınızı mürekkep lekelerine maruz bırakabilirsiniz. Doğru yöntem ve teknikler kullanılmadığı taktirde, mürekkep lekesinin izi bırakmış olduğu kıyafetlerimizi ya da eşyalarımızı atmak zorunda kalabiliyoruz.

Sizlere tavsiye ettiğimiz öneriler sayesinde, bu zorlu ve inatçı lekelere maruz kalmaktan kurtulabilirsiniz. Üstelik kolay tedarik edilen malzemelerle… Kuru yıkama gibi işlemlere gerek duymadan, evde uygulayacağınız yöntemlerle lekelerin üstesinden gelebileceksiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir: Duvar Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi genelde çocuklu ailelerin sıklıkla yaşadığı problemler gibi görünse de, günlük hayatta sık olmasa da mutlaka başımıza gelen ya da gelecek olan lekelerden bir tanesidir. Erken davranarak mürekkep lekelerinin oluşturacağı kalıcı izlerden kurtulabileceğiniz gibi sonradan fark ettiğiniz mürekkep lekelerinden de kurtulabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak, çıkmaz sandığınız, mürekkep lekesini kolaylıkla bulaştığı yerden çıkarabilirsiniz. Faydalı olmasını dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu