Ev Düzeni & Dekorasyon

Düzenli Bir Mutfak Nasıl Sağlanır? | 9 Adımda Mutfak Düzeni

Mutfak düzeni sağlanan bir mutfakta, her zaman işler kolay ve çabuk gerçekleşir. Mutfağınızda ister çok alan olsun ister az alan olsun, mutlaka mutfağınızı belli bir düzene sokmanız her zaman için işinize yarayacaktır. Özen ve itina ile yerleştirilen mutfak eşyaları, ihtiyaç halinde kolay ulaşılabilir.

Mutfak  Düzeni Yapılırken Neye Dikkat Edilir?

Mutfak Düzeni

Özellikle küçük ve az mutfak dolaplarına sahipseniz, mutfak düzenine ayrıca önem vermelisiniz. Böylece az sayıdaki mutfak dolaplarınızı yerinde kullanmış olacaksınız. Mutfağınızdan maksimum verim alabileceğiniz temel kullanım kurulları vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde, mutfağınızda fazla göz yorucu bir dağınıklığın önüne geçebilirsiniz.

1- Mutfak Gereçlerini Sınıflandırın

Öncelikle yapmanız gereken şeylerden biri de mutfak eşyanızı kullanıp kullanmayacağınızdır. Çok nadir kullanacağınız mutfak eşyalarınızı, kolay ulaşamayacağınız uzaklıktaki mutfak dolabına yerleştirin. Bunun tam tersi de sık kullanacağınız mutfak eşyalarınızı da kolay ulaşabileceğiniz mutfak dolabına yerleştirin.

Hassas ve kırılmaya müsait olan, çizilebilir, dayanıklılığı az olan mutfak eşyalarınızı ayarlayarak saklama koşullarına uygun bir şekilde saklayın. Böylece günlük kazaların önüne de geçebilirsiniz.

2- Benzer Eşyaları İç İçe Geçirin

Fazla yer kapmak istemiyorsanız ya da mutfak dolaplarınız çok az sayıda ise mutlaka tencere ve plastik kaplarınızı iç içe geçirerek, fazla yer kaplamanın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca tencere ve tavalarınızın kapaklarını da sıra haline sokabileceğiniz pratik mutfak aparatından kullanmanız çok işinize yarayacaktır.

Granit tencere ya da tavalarınız varsa ise bunlar içe geçirilme konusunda hassas mutfak eşyalarıdır. Bu dururumda tencere ve tavalarınızın çizilmesini engellemek için bu eşyalarınızın içine keçeden yapılmış kumaş parçalarını yerleştirebilirsiniz. Böylece tencere ve tavalarınızı gönül rahatlığıyla iç içe geçirebilirsiniz.

3- İlişkili Ürünleri Yakınlarda Bulundurun

Mutfağınızda ilişkili ürünleri birbirine yakın tutarak kolay ulaşılabilirliği sağlayabilirsiniz. Örneğin buzdolabı poşetini ve kapaklı kaplar gibi ürünleri buzdolabına yakın olan dolabın içine saklayabilirsiniz.

4- Tencereler Ve Plastik Kaplar

Mutfak dolapları düzeni yapılırken bazı püf noktalara dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Evde her gün yemek yapan biri iseniz, tencerelerinizin ve kaplarınızın ulaşılabilirliği açısından en yakın mesafede olması gerekir.

5- Kesici aletler

Evinizde çocuk var ise mutfak düzeninize ayrıca dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Çocukların ulaşımının kolay olmadığı yerlere tehlike arz eden mutfak eşyalarınızı koymanız daha yararlı olacaktır. Mesela mutfak çekmecelerine kesici gibi tehlikeli mutfak eşyalarını koymayın. Çekmecelerinizin en arka ve üst katlarına kesici mutfak eşyalarınızı koyun.

Tehlikeli olmayan mutfak eşyalarını da çekmecenin en alt katında bulundurabilirsiniz. Temizlik bezi, streç film gibi mutfak eşyaları, bu alanlar için en ideal yerlerdir.

6- Düzenleyici Mutfak Gereçleri Kullanın

Geniş bir mutfağınız olsun veya olmasın mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta düzenleyici gereçlerden faydalanmaktır. Düzenleyici mutfak eşyaları hem yer açısından büyük bir kolaylık sağlar, hem de kolay ulaşılabilirliği açısından kolaylık sağlar. Özellikle porselen tabaklar için metal üç katlı rafları kullanarak, porselen tabaklarınızın kırılmasını engelleyebileceğiniz gibi yer açısından da alan kaplamanın önüne geçebilirsiniz.

7- Metal Askılık Kullanın

Mutfak alanınızı yerinde kullanmanızı sağlayacak bir diğer püf nokta da metal askılıklardır. Kupa bardaklarınızı ya da fincanlarınızı asabileceğiniz bu metal askılıklar çok işinize yarayan ürünlerdendir. Metal askılıklar mutfak dolaplarının alt kısmına geçirilerek kolay ulaşılabilirliği sağlamakta. Ayrıca bu askılıklar mutfağınıza ayrıca bir hava yansıtacaktır.

8- Tezgâh Üstü Raflar Kullanın

Mutfağınızı yerinde kullanmanızda büyük bir kolaylık sağlayan mutfak rafları, görüntü itibari ile de mutfağınıza şık bir hava katan ürünlerdendir. Özellikle küçük bir tezgâha sahipseniz, mutfak rafı size büyük bir kolaylık imkânı sunar. Mutfak rafına dilediğiniz eşyayı yerleştirebilirsiniz. Sık kullandığınız fincanlar ya da baharat takımları raflarda bulunması büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Çünkü bu tür eşyalar sık kullanılan eşyalardır.

9- Dekoratif Raflar Yaptırın

Mutfağınızda düzen oluşturmanın yanı sıra, mutfağınıza şık bir görüntü verebilirsiniz. Bunun için mutfağınıza yaptırabileceğiniz dekoratif raflar sayesinde, boş olan duvarı değerlendirebilirsiniz. Bu raflara günlük kullanabileceğiniz bardak ve kupaları koyabileceğiniz. Gibi peçetelik ve çerezlik gibi mutfak eşyalarını da koyabilirsiniz.

Dekoratif rafları hemen mutfak masanın üzerine asabilirsiniz. Mutfak masasının üzerine asacağınız raf sizin için büyük bir avantaj ve kolaylık sağlayacaktır. Tuzluk ve karabiberlik gibi sık kullandığınız küçük eşyalar bu alanlara çok yakışacaktır.

Mutfağınıza böyle bir raf aşamayı düşünüyorsanız, kesinlikle fazla ağırlığa maruz kalacak porselen tabak gibi ürünleri koymayın. Fazla ağırlığa maruz kalan raf, mutfak kazalarına neden olabilir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?
Küçük Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu