Yaşam

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç tutmanın faydaları, farklı dinlere mensup olan insanların merak ettiği bir konudur. Yapılan çalışmalar neticesinde oruç tutmanın faydaları parmak sayısını geçecek kadar fazladır.

Bilimsel Olarak Oruç Neden Tutulmalıdır?

Yaklaşan ramazan ayı ile birlikte pek çok Müslümanı ramazan heyecan sarmış durumda. Bununla birlikte Müslümanlar oruç tutmanın, insan bedenine olan faydalarını da merak eder. Bugünkü yazımızı sizin için araştırdık ve oruç tutmanın insan sağlığına olan yararlarını sizinle paylaştık. Şimdi hazırsanız, hep beraber oruç tutmanın insan sağlığına olan faydalarına göz atalım.

1- Yağ Yakar

Oruç tutmanın faydaları

Oruç tutmak, insan vücudunda bulunan yağ hücrelerini harekete geçirerek, depolanmış yağların yakılmasını kolaylaştırır. Böylece sağlıklı ve hızlı bir şekilde, kilo verilir. Yapılan çalışmalar neticesinde oruç tutmanın, yağ yaktığı ispatlanmış durumda. Ayrıca oruç tutmakla birlikte, alınan gıdaların enerjiye çevrilmesini kolaylaşır.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Çay Nasıl Demlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

2- Yaşlanmayı Geciktirir

Oruç tutmanın faydaları

On bir ay boyunca beslenme sürekli devam ettiğinden dolayı, insan bedeni bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Kanda bulunan lipit ve kolesterol seviyesi, devamlı beslenmeye bağlı olarak insan sağlığına zarar verir. Damarların kolesterol parçalarıyla dolması kan mekanizmasını olumsuz bir şekilde etkiler. Böylece hücrelerin yenilenmesi ve dokuların onarılması bozularak yaşlanmayı hızlandırarak, tüm hastalıklara davetiye çıkarır.

Ramazan ayında tutulan oruç, kanda bulunan lipit ve kolesterol düzeyini azaltır. Böylece oruç damarların kendini tamir etmesine fırsat sunar. Oruçla beraber damarlar temizlenerek, kan dolaşımını hızlandırır. Tüm bu olanlar düşünüldüğünde oruç tutmanın, hücreleri yenilediği, bedenin ve zihnin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağladığı ve buna bağlı olarak yaşlanmayı geciktirdiği söylenebilir.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Anne Yoğurdu Tadında Evde Yoğurt Mayalama

3- Kanseri Engeller

Oruç tutmanın faydaları

Kanser olayı, vücudun herhangi bir bölgesinde, bazı saldırgan hücrelerin, farklı çalışarak insan sağlığına zarar vermesiyle kendini gösterir. Bu zararlı hücreler, kendini bedenin yararlı bir dokusu gibi göstererek, vücudun savunma mekanizmasını kandırabilir. İnsan bedeni devamlı olarak, metabolizma faaliyeti ile uğraşarak, zaman kaybeder. Ancak oruç tutma ile beraber, organizmanın sadece kendisi ile uğraşır ve vücudu bütün olarak incelemeye fırsat bulur. Böylece vücutta bulunan zararlı hücreleri kolay tespit ederek, gerekli müdahalelerde bulunur. Tüm bu olaylar zinciri ile birlikte, henüz başlangıç noktasında olan kanser hücreleri yok eder.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir, Bakımı Nasıl Yapılır?

4- Hafızayı Güçlendirir

Oruç tutmanın faydaları

Oruç tutmak insanın diğer fiziksel ihtiyaçlarını erteler. Ertelen fiziksel ihtiyaçlarla birlikte beyin yapılacak işlere kolay yoğunlaşır. Enerjisini metabolik faaliyetlerine harcamayan vücut, böylece algılanma ve öğrenmeye daha iyi adapte olur. Tüm bunlara bağlı olarak hafızanın daha etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Öyle ki ilime ve bilime katkı sağlayan birçok bilim inanları ve filozoflar ara ara oruç tutarak, zihinlerinin daha etkin bir şekilde çalışmasına olanak sağlamışlardır.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Yumurta Kabuğunun Faydaları

5- Hücreleri Tamir Eder

Oruç tutmanın faydaları

Oruç tutulduğunda insan bedeninde bulunan otofaji adı verilen hücreler, bir nevi hücresel işlemler başlatır. Başlatılan bu hücresel işlemler, insan vücudunda bulunan işlevini yitirmiş proteinlerin ve insan bedeninde bulunan zararlı ölü hücrelerin dışarı atılmasına katkıda bulunur. Ayrıca otofaji miktarının artması da kanser ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma olasılığını düşürür.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Isırgan Otu Suyu Ne İşe Yarar, Saça Faydaları Nelerdir?

6- Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür

Oruç tutmanın faydaları

Yapılan çalışmalar neticesinde son yıllarda Tip 2 diyabet hastalığı artış göstermiştir. Buna neden olarak da düzensiz, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik olarak görülmüştür. Kan şekerinin artması insülin direncinin artmasına neden olur. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile birlikte, ramazanda tutulan oruç kan şekerini azaltır. Buna bağlı olarak da insülin direnci de azalır. Ayrıca yapılan çalışmalar neticesinde oruç tutmanın, böbreklerin hasara uğramasını da engellediği ortaya konmuştur.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

7- İltihabı Azaltır

Oruç tutmanın faydaları

Yapılan çalışmalar neticesinde oruç tutmanın, insan sağlığına olan katkılardan biri de vücudun oksidatif strese karşı direnç gösterdiği saptanmıştır. Yani uzun süren açlığın getirdiği inflamatuvar belirteçleri azalır. Buna bağlı olarak da birçok hastalığa davetiye çıkaran iltihapların oluşumunu engeller.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Civanperçemi Çayı Faydaları Nelerdir?

8- Kalbi Korur

Oruç tutmanın faydaları

Günümüzün en yaygın ve en tehlikeli hastalıklarından biri de hiç kuşkusuz ki kalp rahatsızlığıdır. Sağlıksız ve düzensiz beslenme kalp hastalığını ciddi anlamda tetikler. Oruç tutmanın kalbi koruyan HDL kolesterol miktarını artırırken, zararlı olan LDL ve trigliserid oranlarını da düşürür. Ayrıca yapılan bir diğer çalışma sonucunda oruç tutmanın, yağ ve şeker metabolizmasında rolü olan kalp rahatsızlıkları ve kalp krizine karşı koruyucu görevi bulunan, Adiponektin hormonunun artırdığı ortaya konulmuştur.

Bu da dikkatinizi Çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Hurmanın Sağlığa Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu