Yaşam

Basit Yöntemlerle Parke Temizliği, Parke Nasıl Temizlenir?

Parke temizliği, dikkat ve özen isteyen bir temizliktir. Evini parke ile döşeyen herkesin dikkat etmesi gereken temizlik rutinlerinden biri de parke temizliğidir. Uzun yıllar parkelerinizi ilk günkü gibi kullanmayı istiyorsanız, güvenilir temizlik malzemeleri kullanmalısınız.

Kolay Yöntemle Parke Temizliği

1- Arap Sabunu ile Parke Temizliği

Arap Sabunu ile Parke Temizliği

Parkelerinizin uzun soluklu kalmasını ve parlak görünmesini sağlamak isterseniz, Arap sabunu mucizesinden faydalanabilirsiniz. Bunun için sert kimyasal içerikli temizlik malzemelerinden kaçınmanızda fayda vardır. Aksi takdir de zamanla yıpranmaya maruz kalan parkelerinizin renkleri solacak, ve yüzeyinde dökülmeler yaşanacaktır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Genel Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

2-Beyaz Sabun ile Parke Temizliği

Beyaz Sabun ile Parke Temizliği

Parke temizliğinde paradan tasarruf etmek isterseniz, size arklı bir alternatifte sunabiliriz. Küçülen sabunlarınızı çöpe atmanıza gerek kalmadan, parke temizliğinde kullanarak paranızdan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Küçülmüş sabunlarınızı uygun bir cam şişenin içine koyun. Cam kavanozu yarılayacak kadar sıcak su ekleyin. Ardından ara ara çalkalayarak, sabunun erimesini sağlayın. ardından parke ve diğer temizlik işlerinizde eritilmiş beyaz sabunu kullanabilirsiniz. Ayrıca varsa evinizde esansiyel yağlarınızdan bir miktar suya ekleyerek, temizlik esnasında evinizin mis gibi kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Parke temizliğinizde beyaz sabun kullanmayı düşünüyorsanız bir adat beyaz sabunu, rendeleyin. Sonrasında bir miktar su ekleyerek homojen bir karışıma kavuşmasını sağlayın. Uygun bir kaba bu karışımdan koyun. Parkelerinizi sildikçe eritilmiş beyaz sabunu temizlik kovasına dökerek, evinizi tertemiz yapabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evde Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

3- Sirke ile Parke Temizliği

Sirke ile Parke Temizliği

Parke temizliğinde doğa içeriklerden yardım almak isterseniz, sirkeyi yüzey temizliğinde kullanabilirsiniz. Kolu itibariyle sirkenin keskin bir kokusu bulunmaktadır. Bir miktar doğal içerikli esansiyel yağı sirkenin içine damlatarak, hem parkelerinizi hem diğer yüzeylerinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.

Sirkenin en bilindik özelliği mikropları öldürücü bir güçte olmasıdır. Böylece evinizin yüzeyindeki tüm mikroplardan arındırabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Kararmış Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

4- Bebe Şampuanı ile Parke Temizliği

Bebe Şampuanı ile Parke Temizliği

Bebe şampuanları içeriğindeki bileşenlerden dolayı, parkelerinizin daha uzunlu ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra parkelerinize parlak bir görüntü vererek leke oluşmasını da engelleyecektir. Temizlik kovanızın içine bir miktar bebe şampuanından döktükten sonra tüm yüzeylerinizi tertemiz yapabilirsiniz. Zeminle sınırlı kalmadan evinizin tüm toz alma işlemini de bebe şampuanı ile de yapabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

5- Alkol ile  Parke Temizliği

Alkol ile Parke Temizliği

Parkelerinizde oluşmuş inatçı lekelerin üstesinden gelmek için alkol kullanabilirsiniz. Parkelerin yüzeyinde oluşmuş mürekkep, boya, saç boyası, cila, yapıştırıcı, oje ve mürekkep gibi lekelerin üstesinden gelmek için alkolden faydalanabilirsiniz.

Aynı miktarlarda alkol ve suyu uygun bir kapta karıştırın. Sonrasında inatçı lekenin oluştuğu zemine yumuşak bir bez ile silmeye çalışın. Kısa sürede lekeden eser kalmadığını gördüğünüzde sizde çok şaşıracaksınız.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Küf Temizliği Nasıl Yapılır?

Parkeye Dökülen Suyu Anında Kurutun

Parkelerin ömrünü kısaltan bir diğer etkende sudur. Zemine dökülen suyun kurutulmaması ya da önemsenmemesi parkelerin zamanla şişmesine ve renginin soluklaşmasına neden olmaktadır.

Evinizde canlı çiçekler bulunduruyorsanız. Mutlaka saksının altına uygun büyüklükte kaplar yerleştirin. Çiçeğinize fazla su dökerek taşmasına neden olmayın. Belli bir süre sonra, topraktan süzülen su kapta birikerek taşmalara neden olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak bitkilerinizi yeterli miktarda sulayın.

Ovma Bulaşık Teli ile Boyalardan Kurtulun

Evinizde boya badana gibi zorlu temizlik işlemleri yapıldıysa, ne kadar önlem alırsanız alın mutlaka bir yerlere boya dökülecektir. Zorlu duvar boyası işlemlerinin üstesinden gelmek bulaşık telleri ile mümkün olmaktadır.

Tek yapmanız gereken şey yumuşak ovama tellerinden faydalanmak olacaktır. Boya dökülen zemini nemli bir bez ile silin. Sonrasında ovma bulaşık teli ile parkedeki zorlu boya lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Yumuşak ovma teli temin edemezseniz bile klasik bulaşık telini suda ıslattıktan sonra zemindeki boyayı ovarak çıkarabilirsiniz.

Parke temizliği, yapılırken rast gele temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Rastgele yapılan bir parke temizliği, parkelerde lekelerin oluşmasına neden olduğu gibi ayrıca parkenin ömrünü de kısaltır. Parke nasıl temizlenmelidir?  Diye merak ediyorsanız, sizler için en kolay ve pratik noktaları bu yazımızda bir araya getirdik. Hem uzun soluklu kullanım, hem de leke oluşturmadan temizlemenin mümkün olduğunu bu yazımızda bulabileceksiniz. Faydalı olmasını dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu