Yaşam

Pratik Yöntemlerle Saksı Sinekleri ile Nasıl Baş Edilir?

Saksı sinekleri bitkilerin korkulu rüyasıdır. Saksı sineklerinden kurtulmanın yolları fazla olmasına rağmen, bezen etkili sonuçlar alınmayabilir. Evinizde bitki bakmaktan keyif duyuyorsanız, sizi mutsuz eden bazı olumsuz durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu olumsuz durumun temel nedeni de saksı sinekleridir.

Saksı Sinekleri Nasıl Yok Edilir?

Saksı Sinekleri ile Nasıl Baş Edilir

1- Toz Tarçın ile Saksı Sineklerinden Kurtulma

Toz tarçın yöntemi ile bitkilerinizde oluşan sinekleri evinizden de bitkilerinizden de uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir çorba kaşığı toz tarçını bitkinizin toprağına dökerek iyice karıştırın.

Toz tarçının bitkileri için besleyici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Sizde toz tarçın ile beraber hem bitkilerinizden sinekleri uzaklaştırabilir, hem de bitkileriniz için gerekli takviyeyi ağlayabilirsiniz.

2- Soğan Kabuğu ile Saksı Sineklerinden Kurtulma

Sinekler keskin ve etkili kokulardan fazlaca etkilenmektedir. Sarımsak ve soğan keskin ve ağır kokuya sahiptir. Bu konuda bu sebzeler işinize çok yarayacak. Yukarıda sarımsak ile sineklerin üstesinden nasıl gelebilirsiniz diye anlatmıştık. Şimdi soğan ile sineklerle nasıl baş edebilirsiniz buna değinelim.

Soğan kabuğu yöntemi ile sineklerin üstesinden gelmek için yapmanız gereken şey, bir miktar soğan kabuğunu uygun bir kaba koyun. Soğan kabuklarını bu kapta bir gün boyunca bekletin. Bir gün boyunca bekleyen soğan kabuklarını süzün. Süzülmüş soğan suyunu bitkilerinizin toprağına dökerek, kısa süre içinde etkisiniz görebilirsiniz.

3- Sigara Külü ile Sinekleri Evinizden Ve Bitkilerinizden Uzaklaştırın

Bitkilerinize dadanan yavru sinekleri sigara izmariti ile uzaklaştırabilirsiniz. Bir miktar sigara külünü bitki toprağına serpin. Kısa süre içinde sineklerin bitkilerinizden uzaklaştığını görebilirsiniz. Tamamen sineklerden kurtulduktan sonra saksılarınızdaki sigara küllerini temizlemeyi unutmayın.

4- Sarımsak Suyu ile Saksı Sineklerinden Kurtulma

Bir diğer etkili ve faydalı yöntemde sarımsak suyu yöntemidir. Bir miktar sarımsağı rendeleyerek suyunu çıkarmaya çalışın. Sonrasında bu sarımsak suyundan hem bitki toprağına, hem de bitki yapraklarına sıkın. Bitki sinekleri sarımsak kokusundan rahatsız olunca bitkilerinizden uzak duracaktır.

5- Aspirin Yardımıyla ile Saksı Sineklerinden Kurtulma

Aspirin yöntemi ile bitkilerinizden sinekleri uzaklaştırabileceğiniz gibi bitkiniz için gerekli olan takviyeyi de sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey birkaç adet aspirini iyice ezin. Ve bir su bardağı ile iyice karıştırarak homojen bir hale getirin. Direk olarak bitki toprağına dökebileceğiniz gibi sprey bir şişe yardımı ile bitkinin yapraklarına sıkın.

Aspirin yöntemini sineklenme durumları dışında da kullanmanızı tavsiye ederiz. Bitkiniz için gerekli takviyeyi aspirin yardımıyla sağlayabilirsiniz. Böylece bitkiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

6- Sarımsak Suyu- İzmarit Karışımı ile Saksı Sineklerinden Kurtulma

Küçük sineklerin bitkilere dadandığını gördüğünüz andan itibaren sarımsak suyu ve sigara izmaritini karıştırarak bitki toprağınıza serpiştirip iyice toprağın her tarafına yayın. Sarımsak suyunun keskin kokusundan bitki sinekleri hem bitkilerinizden hem de evinizde uzaklaşacaktır. Bu iş için bir baş sarımsak ile birkaç adet sigara izmariti işinizi görecektir.

7- Toprak Değiştirerek Saksı Sineklerinden Kurtulma

Tüm çabalarınıza rağmen bitkilerinize bulaşan sinek bitkilerinin üstesinden gelemediyseniz, en net ve kesin çözüm toprak değişimi olacaktır. Sinek larvalarının toprak bitkisinde yuvalanma ihtimalini de göz önünde bulunduracak olursak en kesin ve doğru karar toprak değişimi olmalıdır. kalitesizleşen ve verimi düşen topraklarda sineklenme olayları çok sık rastlanılan bir durumdur. Zaten verimi düşen bir topraktan bitkiye hayrı dokunmayacağını bilmeyenimiz yoktur.

8- Bitki İlacı ile Saksı Sineklerinden Kurtulma

Sineklerin istilasına uğrayan bitkileriniz için kesin ve net çözümde saksı sineği ilacını kullanmak olacaktır. Tatbikî ilaçlarda kimyevi olduğu için son çare olarak kullanmanızı öneririz. Tüm çabalara ve sabrınıza rağma etkili bir çözüm alamadıysanız, bu süreçten sonra ilaç kullanmanız doğru bir karar olacaktır.

Bitkilerde Sineklenme Neden Olur?

Evinizde bitki varsa mutlaka sineklerin uçuştuğunu görebilirsiniz. Bunun temel nedeni, bitkilerin fazla sulanmasıdır. Gereğinden fazla sulanmış topraklarda oluşan nemden dolayı, yavru sineklerin çoğalmasına zemin oluşturmaktadır. Fazla sulama, hem bitkilere zarar verir, hem evinizin içinde yavru sineklerin çoğalmasına zemin hazırlar.

Yaşam alanlarımıza farklı ve güzel bir hava katan saksı bitkilerine bazen sinekler musallat olur. Bu noktada bazen ne yapmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi değilizdir.

Saksı sineklerinden kurtulma yollarını araştırmaya başladıysanız doğru adrestesiniz. Oldukça can sıkıcı olan saksı sinekleri ile baş etmenin farklı ve alternatif yollarını sizler için araştırıp, bu yazımızda bir araya getirdik. Faydasını görmenizi umarız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Deve Tabanı Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu