Çamaşır Temizliği

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Saksıda limon ağacı yetiştirmek, bahçesi olmayan herkesi için keyif verici bir iştir. Çünkü limon ağacı yetiştirmek için sadece bir bahçeye sahip olmaya gerek yoktur. Önemli olan limon ağacı yetiştirmek için gerekli olan diğer şartların sağlanmasıdır.

Çekirdekten Evde Limon Ağacı Yetiştirme

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir? diye merak ediyorsanız, bugünkü konumuzu sizin için ele aldık. İster bir bahçe sahip olun ya da olmayın, limon yetiştirmenin bazı püf noktaları vardır. Eğer sıfırdan limon yetiştirmek isterseniz, herhangi bir limon çekirdeğinden bu işe başlayabilirsiniz.

1) Çekirdekleri Soyun

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Çekirdekten limon ağacı yetiştirmek istiyorsanız, sabır ve özveri ile çalışmanız gerekir. Birkaç tane limon çekirdeklerini ayırarak bu işe başlayın. Bunun için atmanız gereken ilk adım, limon çekirdeklerinin kış katmanını yani limonun zarını çıkarmaktır. Zarından temizlenen limon çekirdekleri, bir mısır tanesi gibi görünecektir. Çekirdekleri bu hale getirdikten sonra çimlenme aşamasına geçebilirsiniz.

2) Çimlenme Ortamını Oluşturun

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Limon çekirdekleri zarından çıkarıldıktan sonra nemli bir ortamda, çimlenmeye ihtiyaç duyarlar. Böyle bir ortam oluşturmak için yapay bir ortam oluşturabilirsiniz. Bunun için atmanız gereken adım da çok kolaydır.

Kâğıt havluya ya da bir miktar pamuğa, spreyle yeteri miktarda su sıkılır. Islanan peçetenin içine hazırlamış olduğunuz limon çekirdeklerini yerleştirin ve peçete ya da pamukla sarın. Sardığınız çekirdekleri bir iki kez daha spreyle ıslatın. Bu aşamalardan sonra peçeteyi, küçük kapaklı bir şişeye koyun ve hava almayacak şekilde şişenin ağzını iyice kapayın.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? Isırgan Otu Suyu Ne İşe Yarar?

3) İki Hafta Karanlıkta Bekletin

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Limon çekirdeklerini uygun kapalı bir şişeye koyduktan sonra, karanlık bir ortama koyun. Yaklaşık iki hafta boyunca limon çekirdekleri kapalı bir ortamda bırakılarak, çimlendirilmeye bırakılır. Bu süre sonunda şişenin ağzını açıp kontrol edin. Limon çekirdekleri çatlayıp çimlenmiş ise sonraki aşamaya, yani toprağa ekme aşmasına geçebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

4) Çimlenen Limonu Saksıya Ekin

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir,

Limon çekirdekleri çimlendikten sonra atılması gereken adım uygun bir saksıya dikilmesidir. Çimlenen çekirdeklerden en iyisini ya da hepsini toprağa dikebilirsiniz. Ancak her çekirdeğin farklı saksılara dikilmesi gerekir.

Yeni ya da kullanılmamış toprak ve orta küçüklükte bir saksı ayarlandıktan sonra, limon çekirdekleri toprağa dikilir. Saksıyı tamamen doldurmayacak şekilde toprağı saksıya dökün. Ardından çimlenen kısmı toprağa görecek şekilde yerleştirin. Bu aşmadan sonra dikkat edilmesi gereken nokta, limon çekirdeğinin toprakla tamamen kapatılmaması gerekir. Mutlaka limon çekirdeği hava alacak şekilde kapatılmalıdır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

5) Bekleme Aşaması

Limon çekirdeği bir ay gibi süre de topraktan çıkmaya başlayacaktır. Bir müddet daha bekledikten sonra limon filizinin, uzamaya başladığını görebilirsiniz. Eğer saksınız küçükse, iki boy büyük bir saksıya filizlenen limonunuzu geçirebilirsiniz.

Başarıyla geldiğiniz tüm bu işlemlerden sonra yapmanız gereken en önemli şey, bitkinizin bakımını yakından takip etmek olacak.

Saksıda Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

1) Limon Ağacı için Saksı Seçimi

Limon Ağacı için Saksı Seçimi

Limon ağacı bakımı için bahçeniz olsun ve ya olmasın, mutlaka yetiştirilme süresin boyunca mutlaka uygun bir saksı da yetiştirilmelidir. Güçlü ve sağlam kökler için saksı boyunun da ortalama olarak 15 cm olması gerekir.

Balkon ya da salonunuzda limon ağacı yetiştirmek isterseniz, dekoratif amaçlı kullanışlı saksılar tercih edebilirsiniz. Saksı seçiminde bulunurken mutlaka saksının tabanlarında delikler olmalıdır. Bu bitkinin hava alması ve sağlıklı gelişimi için önemli bir noktadır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? Bitkisel Çaylarla Migren Ağrı Nasıl Geçer?

2) Limon Ağacı Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Limon Ağacı Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Limon ağacınızın sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için kaliteli bir toprağa ihtiyaç vardır. Bunun için toprak seçerken, mutlaka organik gübreli toprak olmalıdır. Gübreli toprak bulma şansınız yok ise %90 torf olan toprak seçmelisiniz. Ya da limon fidesinin sağlıklı bir şekilde büyütmek isterseniz, kül ve humus oranı yüksek toprak ayarlamalısınız. Unutmayın kaliteli bir toprak, bitkinizin kısa sürede sağlıklı bir şekilde gelişimini destekler.

3) Limon Ağacı Nasıl Sulanmalıdır?

Limon Ağacı Nasıl Sulanmalıdır?

Limon ağaçları sıcak ve nemli bölgelerde yetişir. Nerede limonu yetiştirirseniz yetiştirin, mutlaka gerekli olan sıcaklık ve nem sağlanmalıdır. Limon ağacı yetiştirirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de bitkisi, temiz su ile sulamaktır.

Bitkiye su verdiğinizde ölçüyü kaçırmamalısınız. Limon ağacı çok suyu sevdiğinden dolayı, toprağı kurudukça bol sulamalısınız. Eğer bitkinin toprağında çamurlaşma başlarsa, bitki çürüme sinyalleri verir. Bahar ve yaz aylarında bitkiyi susuz bırakmayın. Ayrıca yaz mevsiminde limon ağacınızı akşam saatlerine doğru sulamalısınız. Böylece limon bitkisinin fide vermesini sağlamış olursunuz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? Gözde Oluşan Arpacığa Ne İyi Gelir?

4) Limon Ağacı Nasıl Konumlandırılır?

Limon Ağacı Nasıl Konumlandırılır?

Limon bitkisinin sağlıklı bir şekilde büyümeye başladığını gözlemlediğinizde, onun için uygu bir yer seçmelisiniz. Soğuk ve donmaya maruz kalabilen limon ağaçları için güneş alabilen bir konum belirlenmelidir. Limon bitkisi sıcak ve güneşi sevdiğinden dolayı doğrudan güneş alabileceği bir yere koyun. Sık güneş görmeyen bir yerde yaşıyorsanız, yapay ışıklarla limon ağacınızı ışıklandırabilirsiniz.

5) Limon Ağacı Gübresi Nasıl Olmalıdır?

Limon Ağacı Gübresi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı ve lezzetli bir limon yetiştirmenin sırrı kaliteli bir gübrelemedir. Limon ağacı için kesinlikle hayvansal gübre kullanılmamalıdır. Magnezyum, mineral, çinko, bor ve kükürt karışımı bir gübre hazırlanarak, bitkinin toprağına serpilmelidir.

Limon ağacı hangi dönemde gübrelenmelidir? Diye merak ediyorsanız, çiçeklenmenin olduğu dönemlerde, yani aralık ayında limon ağacınıza gübreleme yapmanız gerekir. Gübreme işlemi ile limon ağacın çürümesini engeller ayrıca da sağlıklı bir şekilde büyümesini destekler.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? İdrar Söktürücü 10 Bitkisel Çay

Limon Ağacı Nasıl Budanmalıdır?

Limon Ağacı Nasıl Budanmalıdır?

Limon ağacınızda fidelerin boy atmaya başladığını gördüğünüzde, budama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Budama ile limon ağacınızın sağlıklı bir şekilde hava almasını desteklersiniz. Yana doğru yapılan budamalar, limon ağacının meyve vermesini destekler. Budama yapabilmek için mutlaka limon ağcının 40 cm bulması gerekir.

Budama yapacağınız limon ağacınız saksı da kalacaksa, kendi zevkinize göre boyunu belirleyerek budama yapabilirsiniz. Saksı da limon ağacı bakımı yapmayı düşünüyorsanız, budama işlemini boy olarak belirleyin. Yani budamayı boydan yapın ki limon ağacınız, boy olarak daha fazla uzamasın. Bodur bir limon ağacı için yandan budamalar yaparak, ayrıca limon ağacının meyve vermesini sağlayabilirsiniz.

Limon ağacınızı eğer ilerde bahçeye almayı düşünüyorsanız, 40 cm aşağısında budama yapmamalısınız. Limon ağacınızı yandan budayarak, uzamasını ve de meyve vermesini destekleyebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir? Deve Tabanı Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir? hakkındaki tüm soruların yanıtını bu yazımızda cevapladık. limon ağacının sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi için gerekli tek şey geniş bir bahçe ortamı ile sınırlı değildir. Yaşam alanınızda ister balkonda olsun, ister salonda olsun gerekli diğer tüm şartlar sağlandığında, limon ağacını saksıda yetiştirmek mümkündür. İçeriğimizin faydalı olmasını dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu