Yaşam

Sararmış Mobilyaları Beyazlatma, Mobilya Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış mobilyaları beyazlatmak sanıldığı gibi zor değildir. Yeter ki doğru yöntem ve teknikler uygulansın. Üstelik evdeki sıradan malzemelerle, rengi solmuş, leke oluşmuş, tüm mobilyalarınızı eski görüntüsüne kavuşturabilirsiniz.

Rengi Solmuş Mobilyaları Beyazlatma

Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Beyaz mobilyalar görüntü itibari ile her yaşam alanına ve renge uyum sağlayan mobilyalardır. Bundan dolayı beyaz mobilyalar sık tercih edilen renklerdendir. Temizliği ve doğallığı yansıtan beyaz mobilyaların temizliği de kolay bir şekilde yapılır.

Ancak yanlış kullanılan temizlik ürünleri ya da gün ışığı beyaz mobilyaları sarartır. Yaşam alanınızda sararmış beyaz mobilyaları eski haline getirmek isterseniz, aşağıda bahsetmiş olduğumuz yöntemleri mutlaka deneyin.

1- Beyaz Sirkeden ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Beyaz Sirkeden ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Sararan mobilyalarınızı beyazlatmak için yapmanız gereken şeyler çok basit. Uygun bir kabın içine, bir su bardağı su ve bir su bardağı beyaz sirkeden dökün. Arzuya göre karışımın içine bir miktar karbonat da ekleyebilirsiniz. Boş bir sprey şişesinin içine, hazırlamış olduğunuz karışımı dökün.

Beyaz mobilyalarınıza bu karışımdan sıkın ve mikro fiber bir bez ile mobilyalarınızı temizleyin. Beyaz mobilyalarınızı bu doğal içerikli karışımla ihtiyaç duydukça temizleyin. Böylece mobilyalarınızın görüntüsünü koruyarak ömrünü de uzatabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Toz Alma Nasıl Yapılır?

2- Çamaşır Suyu ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Çamaşır Suyu ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Beyaz mobilyalarınızı temizlemenin en etkili ve en kolay yöntemlerinden biri de çamaşır suyu kullanmak olacaktır. Bunun için aynı ölçülerde karıştıracağınız su ve çamaşır suyunu bir kapta iyice karıştırın. Ve mikro fiber bir bez ile mobilyalarınızı çamaşır su karışımlı çamaşır suyu ile silin.

Silme işleminiz bittikten sonra temiz ve beyaz bir havluyu sildiğiniz mobilyanın üzerine serin. Böylece mobilyadaki suyun emilmesini sağlayarak, mobilyanızı nemden kurtarın. Çamaşır suyu ile sararan mobilyalarınızı eski görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Çamaşır suyu kullanırken mutlaka eldiven takmalısınız.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Toz Alma Nasıl Yapılır?

3- Bulaşık Tableti ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Bulaşık Tableti ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Yemek buharından ve yağdan dolayı kirlenen ve sararan mutfak dolaplarınızı bir adet tablet deterjan ile temizlemeniz pek mümkün. Bir adet bulaşık makinesi tabletini uygun bir kapta eritin. Eriyen tabletin üzerine uygun miktarda ılık su ekleyin.

Mikro fiber bir bezinizi bu suda nemlendirin. Sararan mutfak dolaplarınızı iyice silin. İhtiyaç halinde temiz ve yumuşak bir diş fırçasından yardım alarak, dolaplarınızı daha kolay silebilirsiniz. Tablet deterjan ile sararmış beyaz mobilyanızı temizlemek içinde deneyebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Az Maliyetle Yapabileceğiniz 10 Dekorasyon Fikri

4- Karbonat-Sirke ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Karbonat-Sirke ile Sararmış Mobilyaları Beyazlatma

Beyaz mobilyalarınızdaki aksesuardan dolayı bazen paslanma gibi hoş olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Mobilyanızda pas lekesinin üzerini biraz karbonat döktükten sonra biraz da beyaz sirke dökün. Sonra yumuşak ve temiz bir diş fırçası yardımı ile paslı alanı dairesel hareketlerle temizlemeye çalışın. Pas lekesinin daha fazla taşmaması için ileri geri hareketlerden kaçınmanızda fayda vardır. İhtiyaç halinde aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. Son olarak temiz su ve mikro fiber bir bez ile mobilyanızı temizleyen. Ve kuruması içinde üzerine temiz ve beyaz bir havlu serin.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Koltuk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde Sigara İçmeyin

Evde sigara içmenin beyaz mobilyalarınızı sararttığını belirtmek isterim. Zamanla beyaz mobilyalarınızda sigaranın etkisini görebilirsiniz oldukça can sıkıcı olan bu durum karşısında ya sigarayı bırakacaksınız ya da mobilyalarınızı değiştireceksiniz.

Mobilyalarınızı Isı Ve Nemden Koruyun

Havada oluşan aşırı nemde mobilyalarınızın sararmasına neden olan diğer bir faktördür. Böyle bir durumda mobilyalarınızın beyazını korumak için ısı ve nemden korumanız gerekecek. Ayrıca iki yılda bir verniğin üstüne bir kat daha vernik atmanız gerekir.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Masa Örtüsünden Leke Nasıl Çıkartılır?

Kolay temizliğinden dolayı beyaz mobilyalar sık sık temizliğe de maruz kalır. Temizlikle beraber beyaz mobilyalar zamanla sararmaya başlar. Mobilya seçiminde bulunurken, mutlaka kaliteli bir mobilya olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde beyaz mobilyalarınız kısa süre içinde sararmaya maruz kalabilir.

Beyaz mobilyaların sık başına gelen sararma, mobilyaları görüntü itibari ile oldukça eski bir izlenim bırakır. Beyaz mobilyalar, her ne kadar yeni ve kusursuz bir halde olsa da sarardıklarından dolayı artık eski ışıltısını ve güzelliğini kaybeder.

Her beyaz mobilyanın başına gelen bu talihsiz durumla baş etmeniz için araştırmalarda bulunduk. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 4 yöntemlerden bini deneyerek, sararmış mobilyalarınızı eski haline getirebilirsiniz. faydalı olmasını dileriz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

10 Adımda Toz Temizleme Tüyoları
Fayans ve Derz Arası Temizliği Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu