Yaşam

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Ne için Kullanılır ?

Soğan kabuğunun faydaları, parmak sayısını geçecek kadar fazladır. Uzmanlarda çöp diye attığımız soğan kabuklarının, değerlendirilmesi gerektiğini vurgular.

Soğan Kabuğu Neye İyi Gelir?

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Soğan kabuklarını hepimiz direk olarak çöpe atarız. Aslında koruyucu bir kalkan görevi gören bu mucizevi kabuklar, soğanın kendisini korumakla kalmaz. Ayrıca hem insan sağlığı için hem de bitkilerin sağlığı için de koruyucu görev üstlenir.

1- Boğaz Yolunu Temizler

Soğan kabuğunun birçok faydası bulunur. Kabukta bulunan koruyucu maddeler, boğazda birikmiş olan iltihabı temizler. Ayrıca soğan kabuklarından hazırlayabileceğiniz kürler sayesinde, solunum yolu problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz.

2- Salon Bitkilerini Besler

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Soğan kabuğunun sadece insan sağlığına olan faydası ile sınırlı değildir. Aynı zamanda bitkilerin, vitamin ve mineral kaynağı görevini üstlenir. Evinizde beslediğiniz hassas bitkileriniz varsa, soğan kabuğu kürü ile besleyici takviyeler sağlayabilirsiniz. Kabuklardan sağlayacağınız besleyici takviyeler sayesinde, bitkilerinizin kısa süre de coştuğunu görebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Deve Tabanı Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

3- Ağız ve Diş Sağlığı için Faydalıdır

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Antioksidan özelliği bulunan soğan kabukları, aynı zamanda antibiyotik etkiye sahiptir. Diş ağrılarını önemli düzeyde azaltır. Kürü hazırlanıp tüketilen soğan kabukları, diş çürümelerinin önüne geçer, ayrıca ağız içinde bulunan zararlı bakterilerin yok edilmesinde büyük katkı sağlar. Sağlıklı gülüşlere sahip olmak isterseniz, soğan kürü hazırlayıp kullanabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Gözde Oluşan Arpacığa Ne İyi Gelir? | 8 Bitkisel Yöntem

4- Ödem Attırıcıdır

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Soğan kürünün faydaları saymakla bitmiyor. Bir diğer etkili faydası da ödemi atmasıdır. Günde içilen bir bardak soğan suyu kürü, vücudun belli yerlerinden toplanan ödemlerin atılmasında büyük bir katkıda bulunarak, rahatlama hissi verir. Soğan kürünü içmekten kaçınıyorsanız, hazırladığınız soğan kürünü bir pamuk yardımı ile vücudunuzun şişen yerlerine sürün. Yarım saat bekledikten sonra cildinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Haftada birkaç kez bu uygulamayı devam ettirin. Kıza sürede vücudunuzdaki ödemin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Tırnak Batması Nasıl Geçer?

5- Hücre Yenileyicidir

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Hücre onarıcı etkisi bulunan soğan kabukları, cildin toparlanmasını ve daha genç görünmesine büyük katkı sağlar. Ciltteki yara ve sivilce izlerinin iyileştirilmesinde büyük katkısı sağlayan soğan kabukları, cildin iyileştirilmesinde ve parlak bir görüntüye kavuşmasına katkıda bulunur.  Ayrıca antioksidan etkisine sahip olan bu kabuklar, böylece cildin daha sağlıklı ve kusursuz bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Egzama Nasıl Geçer?

6- Bitki Sineklerini Kovar

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Bitkilerinizin sineklerle başı dertte hazırlayacağınız soğan kürü ile bu sorunun üstesinden kolayla gelebilirsiniz. Bunun için bir avuç kuru soğan kabuğunu uygun bir kapa koyun ve üstünü geçecek kadar su ekleyin. Bir gün boyunca bu kürü bekletin. Ardından sineklere maruz kalmış olan bitkilerinizin toprağına soğan suyu küründen dökün. Kısa süre içinde hem bitkilerinizde hem de evinizde sineklerden uzaklaşacaktır.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Saksıda Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

7- Uykusuzluğu Giderir

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluk çekiyorsanız, soğan kürü ile bu problemi kolaylıkla çözebilirsiniz. Pek duymaya alışkın olmadığımız, bu yöntem sayesinde sinirlerinizin yatışmasını ve böylece rahat uykuya geçiş aşamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Günde bir bardak içeceğiniz soğan suyu kürü ile hipertansiyonunuzu yatıştırabilirsiniz.

8- Kan Şekerini Dengeler

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kan şekeriniz sürekli olarak düşüyorsa soğan kabuklarından kür hazırlayarak, kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Kilo problemi yaşıyorsanız, mutlaka her gün bir bardak soğan kabuklardan kür hazırlayıp için. Böylece kan şekerinizi dengeleyerek, acıkma hissini geciktirebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Yumurta Kabuğunun Faydaları

9- Böbrekleri Temizler

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Her gün hazırlayıp içeceğiniz bir bardak soğan kürü ile vücudundaki tüm zararlı atıkların atılmasını kolaylaştırabilişiniz. Ayrıca bu kür le böbreklerinize iyi bakarak, böbrek taşı ve kumu oluşmasının da önüne geçebilirsiniz. Düzenli aralıklarla kür hazırlayıp içerseniz, böbreklerinizin daha sağlıklı çalışmasında katkıda bulunabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

10- Enfeksiyonu Giderir

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Soğan kürünün bir diğer mucizevi etkisi de enfeksiyonu gidermesidir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşmuş olan enfeksiyonu temizlemek için haftada ikiz kez bir bardak soğan suyu kürü hazırlayıp içebilirsiniz. Devamlı içildiğinde faydasını kısa bir süre de görebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Isırgan Otu Suyu Ne İşe Yarar?

11- İyi Bir Temizleyicidir

Soğan Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Soğan kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor. Bir diğer etkili yönü de iyi bir ızgara temizleyicisi olmasıdır. Izgara hazırlama istediğinizde, bir soğanı kabukları ile beraber ızgara tellerine sürerek temizleyin. Soğan kabukları keskin formülü ile ızgaradaki yağları temizleyeceği gibi mikropları da öldürme etkisine sahiptir.

Bugünkü yazımızda soğan kabuklarının mucizevi etkisinden bahsettik. Çoğumuzun iş yaramaz diye düşündüğü ve çöpe atmayı tercih ettiği soğan kabuklarının ispatlanmış faydalarını sizin için anlatmaya çalıştık. Faydalı olmasını dileriz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu