Yaşam

Yumurta Kabuğunun Faydaları, Yumurta Kabuğu Nasıl Değerlendirilir?

Yumurta kabuğunun faydaları, sadece birkaç madde ile sınırlı değildir. Yumurtanın kendisinden daha çok kabuğunun faydalı olduğu söylenir. Çoğumuzun attığı yumurta kabukları, sadece insana olan faydaları ile de sınırlı değildir.

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Hemen hemen her gün evimizde mutlaka yumurta kullanırız. Bazen cilt bakımlarında, bazen yemeklerde, bazen saç bakım ürünlerinde kullanırız. Haliyle yumurtayı kullandıktan sonra kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak bugünkü bu yazımızdan sonra eminim ki yumurta kabuklarını biriktirmeye başlayacaksınızdır.

1- Yumurta Kabuğu Dişleri Korur

Yumurta Kabuğu Dişleri Korur

Yüksek kalori değerine sahip olan yumurta kabuğu, dişlerin sağlam bir yapıya kavuşmasını sağlayarak, çürümeyi engeller. Yüksek mineral değerleri sayesinde, ağızda koku yapmasını engeller ve ağız içinde meydana gelen iltihapları kurutur.

Yumurta kabukları doğru bir şekilde tüketildiği takdirde, dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve dişlerin daha beyaz bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Deve Tabanı Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

2- Kemik Erimesini Engeller

Kemik Erimesini Engeller

Protein açısından yüksek değerli yumurta kabukları, zengin kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerin daha sağlam v güçlenmesini sağlar. Kemik ve eklem ilaçları içinde bulunan yumurta kabukları, kemiklerin onarılmasını ve iyileştirilmesini sağlar.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Gözde Oluşan Arpacığa Ne İyi Gelir?

3- Cilt Hücrelerini Yeniler

Cilt Hücrelerini Yeniler

Hasarlı hücrelerin yenilenmesinde yumurta kabuklarının rolü büyüktür. Birçok cilt maskelerinde yumurta kabukları bulunur. Bu cilt maskeleri sayesinde cildin daha gençleşmesini ve kusursuz bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Buna ek olarak beyazlatma etkisi bulunan yumurta kabukları, cildin beyazlatılmasında da etkin bir role sahiptir.

Nasıl Kullanılır?

Cilt tipinize uygun kullanmış olduğunuz maskenin içine, toz haline getirilmiş yumurta kabuklarını ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Siyah Çay Nasıl Demlenir?

4- Kalsiyum İçerir

Kalsiyum İçerir

Gelişim çağındaki çocukların ve sporcuların gün içinde yüksek oranda kalsiyum içerikli besinlerle beslenmesi önerilir. Yumurtadan daha fazla kalsiyum içeren yumurta kabukları, vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasını katkı da bulunur.

Çorbalarınıza ya da sulu yemeklerinize ekleyeceğiniz bir yemek kaşığı toz yumurta kabukları, ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarını yüksek düzeyde karşılar.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Kararmış Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Yumurta Kabuğu Toz Haline Nasıl Getirilir?

Yumurta kullanmadan önce mutlaka yumurtalarınızı yıkamalısınız. Ardından kapaklı bir cam şişe de ya da benzeri kapaklı bir kapta, kabukları biraz biriktirin. Yeterince yumurtalarınızı biriktirdiyseniz, fırın tepsisine dizin. Orta sıcaklıkta fırınınızı ısıtın ve tepsiyi fırına koyun. Kabuklar biraz kızarmaya başlayınca, tepsiyi fırından çıkarın.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey, yumurta kabuklarını toz hale getirebilmek. Varsa kabukları bir havanda dövün. Havan yoksa mutfak robotunda toz haline getirin. Toz haline gelen kabukları uygun kapaklı cam bir şişeye koyun. Böylece kabukları dilediğiniz zaman hazır halde kullanabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtelim ki yumurta kabukları, robotunuzun kabına biraz zarar verecektir. Kabın şeffaf görüntüsü bulanık bir görüntüye dönüşecektir. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız, havan kullanmanızı öneririz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Bitkisel Çaylarla Migren Ağrı Nasıl Geçer?

Yumurta Kabuğu İle Maske Tarifi

1- Cilt Tahrişleri için Maske Tarifi

Ciltteki Tahrişler için Yumurta Kabuğu Maskesi

Yumurta kabuğu, cildinizde meydana gelen kızarıklıkları ya da kaşıntının neden olduğu tahrişleri iyileştirici etkisine sahiptir. Daha etkili sonuç almak için aşağıdaki maskeyi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • yumurta kabuğu tozu
  • sirke

Hazırlanışı ve kullanışı

Bir adet yumurtayı haşladıktan sonra kabuklarını biraz toz haline getirin. Daha sonra kabukları uygun bir kâseye koyun ve üzerine bir yemek kaşığı sirke dökün. Ardından kızarmış olan cildinizin üzerine yumurta ve sirke karışımını dökün. Beş dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Kararmış Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

2- Saç Uzaması İçin Yumurta Maskesi

Uzamayan Saçlar için Yumurta Kabuğu Maskesi

Saçlarınız istediğiniz kadar uzamıyorsa, uygulayacağınız yumurta kabuğu maskesi ile saçlarınızın daha kısa sürede uzamasını sağlayabilirsiniz. İşte saç uzatan yumurta kabuğu maskesi tarifi.

Bir yumurtayı ve Hindistan cevizi yağını uygun bir kaba dökün. 1 yemek kaşığı yumurta kabuğunu, karışımın içine dökün. Karışımı iyice karıştırıp pürüzsüz bir hale getirin. Ardından nemli olan saçlarınıza bu karışımdan sürün. Saçlarınızı tarayarak karışımın saçınızın tümüne nüfus etmesini sağlayın. Ardından bir saç bonesini saçlarınıza geçirin.

Yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez uygulayarak, saçlarınızın da doğal parlaklığına kavuşmasını ve kısa zaman içinde uzama etkilerini görebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Doğal Yöntemlerle Pamukçuk Nasıl Geçer?

3- Cilt Bakımı için Yumurta Kabuğu Maskesi

Cilt Bakımı için Yumurta Kabuğu Maskesi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı toz yumurta kabuğu

1 yemek kaşığı yoğurt,

1 yumurta akı

4 damla limon suyu

Yapılışı:

Bir tatlı kaşığı yumurta tozunu uygun bir kaba dökün. Diğer malzemeleri de kasenin içine boşaltın ve iyice karıştırın.  Macun haline gelmiş karışımı temiz olan cildinize uygulayın. Ortalama yirmi dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile iyice durulayın.

Haftada üç kez bu maskeyi cildinize sürebilirsiniz. Böylece cildinizin rengini dengeleyerek, cildinizin daha genç ve kusuşuz görünmesine katkıda bulanabilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydası 

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydası 

Yumurta kabuğu faydaları, sadece insan sağlığına olan faydaları il sınırlı değildir. Evinizdeki saksı bitkilerinde kullandığınız gibi bahçenizdeki bitkiler içinde yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz.

Yumurtayı haşlamış olduğunu su, iyice soğuduktan sonra salon bitkilerinize dökerek, bitkinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz. Ayrıca toz haline getirmiş olduğunuz yumurta kabuklarını, bitkinizin toprağına karıştırarak gübre niyetine kullanabilirsiniz. Toz haline getirmeden yumurta kabuklarını saksının en alt katmanına koyarak da, faydasını Farklı bir kullanım şekli de bulunmaktadır.

Eğer yumurta kabukları tozunu toprağa serpiştirip eklerseniz bitkinin böcekten uzak kalmasını ve daha sağlıklı büyümesini sağlarsınız. Bitkinizde böceklenme varsa ya da bitkinizin gelişimi durmuşsa, yumurta kabuklarını kullanarak, bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Bu da Dikkatinizi Çekebilir: Yanmış Tencere Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu